Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka, złożone na 23. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):
Warszawa, 2002-08-30
Pan
Kazimierz Kutz
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
Odpowiadając na pismo Pana Marszałka z dnia 12 sierpnia 2002 r. w sprawie oświadczenia Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka dotyczącego wspierania projektu Systemu Apipol realizowanego przez Przedsiębiorstwo Pszczelarskie "Apipol-Kraków" Sp. z o.o. uprzejmie informuję, że wspieranie rozwoju pszczelarstwa w Polsce jest jednym z ważniejszych elementów prowadzonej przez obecny rząd polityki rolnej.
Z efektów tej polityki może korzystać także wymienione przez Pana Senatora Przedsiębiorstwo na równi z innymi przedsiębiorstwami i pasiekami w ramach programów pomocy dla rozwoju pszczelarstwa w Polsce.
Jednym z elementów pomocy pszczelarstwu jest prowadzenie działań interwencyjnych na rynku miodu w oparciu o "Roczny program działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na 2002 r.". W ramach tych działań dokonuje się interwencyjnego zakupu miodu do 31.10.2002 r. i sprzedaży miodu od 1.11.2002 r. do 30.04.2003 r.
Przedmiotem zakupu jest miód pszczeli pochodzenia krajowego odpowiadający wymaganiom jakościowym określonym w normie PN-88/A-77626.
Interwencyjny zakup miotu, jego przechowywanie oraz sprzedaż prowadzą przedsiębiorcy wyspecjalizowani w jego obrocie i konfekcjonowaniu, wybrani w przetargach otwartych organizowanych przez oddziały terenowe ARR.
Cena zakupu poszczególnych odmian miodu stosowana przez przedsiębiorców nie może być niższa niż 6,00 zł/kg (bez VAT) i nie może być wyższa od ceny interwencyjnego zakupu, tj. 9,00 zł/kg (bez VAT) określonej w "Rocznym programie działań interwencyjnych ARR na 2002 r.".
Wzorem lat ubiegłych również w bieżącym roku została podjęta decyzja o zwolnieniu z zapasów Agencji Rynku Rolnego cukru z przeznaczeniem na dokarmianie rodzin pszczelich. Sprzedaż jest prowadzona w cenie preferencyjnej 1,50 zł/kg + 7% VAT loco magazyn składowania. Sprzedaż cukru na dokarmianie rodzin pszczelich stanowi formę pomocy przeznaczonej dla wszystkich pszczelarzy zarówno zrzeszonych jak i niezrzeszonych w organizacjach pszczelarskich.
Rolnicy zajmujący się pszczelarstwem i przedsiębiorstwa pszczelarskie mogą korzystać z pomocy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach realizowanych linii kredytowych.
W bieżącym roku ARiMR prowadzi następujące linie kredytowe z których korzystać mogą także pszczelarze:
ARiMR udziela pomocy finansowej na działalność związaną z rozwojem przedsiębiorczości, podnoszeniem i zmianą kwalifikacji zawodowych mieszkańców wsi oraz gwarancji kredytowych i poręczeń spłaty kredytów.
Jednocześnie uprzejmie informuję Pana Marszałka, że znana jest mi działalność Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego "Apipol-Kraków" Sp. z o.o., które zajmuje się pozyskiwaniem: miodów, pyłku kwiatowego, mleczka pszczelego, propolisu, wosku i jadu pszczelego oraz różnych gatunków ziołomiodów, a także jest producentem uli systemowych i sprzętu pszczelarskiego oraz inicjatorem tworzenia
w Polsce sieci pasiek SYSTEMU APIPOL.Finansowe wsparcie zarówno tej spółki jak i innych podmiotów zajmujących się pszczelarstwem może odbywać się wyłącznie w ramach wyżej opisanych ogólnych rozwiązań systemowych wspierania rozwoju pszczelarstwa w Polsce.
Z wyrazami szacunku
Czesław Siekierski