Oświadczenie


Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka, złożone na 23. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):

Warszawa, dn. 29.08.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 12 sierpnia 2002 r. znak: KK/043/307/02/V oświadczeniem złożonym przez Pana senatora Zbigniewa Gołąbka podczas 23 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 sierpnia br. w sprawie możliwości wsparcia rozwoju branży pszczelarskiej oraz innych programów skierowanych do bezrobotnych zamieszkałych na terenie gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym informuję, co następuje:

Środki Funduszu Pracy jakie mogą być przeznaczone w danym roku na finansowanie przez powiatowe urzędy pracy programów na rzecz aktywnego przeciwdziałania bezrobociu ustalane są przez Sejm RP w ustawie budżetowej. Natomiast kwoty (limity) dla poszczególnych samorządów (urzędów pracy) ustalane są wg jednolitych zasad - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Funduszu Pracy samorządom województw i powiatów (Dz.U. Nr 46, poz. 425). Ustalona na 2002 r. kwota środków dla Powiatowego Urzędu Pracy w Szydłowcu na finansowanie programów aktywnego przeciwdziałania bezrobociu wyniosła 859,2 tys. zł. Kwota ta została następnie zwiększona, zgodnie z propozycją Marszałka Województwa Mazowieckiego o 370,0 tys. zł. O sposobie wykorzystania powyższych kwot decydują starostowie (prezydenci miast) sprawujący zwierzchnictwo nad powiatowymi urzędami pracy, po zasięgnięciu opinii powiatowej rady zatrudnienia.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem Minister Pracy i Polityki Społecznej dysponuje rezerwą wynoszącą jedynie 5,1% kwoty środków przewidzianych, w przyjętym przez Sejm RP planie Funduszu Pracy, na finansowanie aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. W ramach powyższej kwoty mogą być przyznane (na wniosek marszałków) dodatkowe kwoty, w szczególności dla tych powiatów, na terenie których nastąpiło istotne pogorszenie (w stosunku do 31.12.2001 r.) sytuacji na lokalnym rynku pracy lub miały miejsce klęski żywiołowe o znacznym zakresie i skutkach.

Wśród złożonych wniosków znajduje się również wniosek Starosty Szydłowieckiego o przyznanie dodatkowych środków na aktywizację osób długotrwale bezrobotnych, m. innymi na udzielenie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osób przeszkolonych w zakresie pszczelarz producent ziołomiodów.

Wniosek ten, jak również kilkadziesiąt innych na łączną kwotę wielokrotnie przekraczającą posiadaną rezerwę zostanie w najbliższym czasie rozpatrzony.

Pragnę jednocześnie nadmienić, że z uwagi na szczególnie napiętą sytuację budżetu państwa, przewidziane w ustawie budżetowej na 2002 r. środki Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz przeciwdziałania bezrobociu są niższe od występujących i zgłaszanych potrzeb.

Jerzy Hausner


Oświadczenie