Minister Gospodarki przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 23. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):
Warszawa, 28.08.2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Szanowny Panie Marszałku,
W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez senatora Zbigniewa Gołąbka podczas 23. posiedzenia Senatu RP w dniu 8 sierpnia 2002 roku (pismo nr KK/043/304/02/V z dnia 12 sierpnia br.) poniżej przedstawiam stanowisko Mini
stra Gospodarki.Mam świadomość, że podstawową barierą dla rozwoju przedsiębiorczości jest brak kapitałów. Rząd od kilku lat podejmuje działania mające na celu zwiększenie dostępności małych i średnich firm do zewnętrznych źródeł finansowania, m.in. poprzez kapitałowe wspieranie rozwoju funduszy pożyczkowych i poręczeniowych. Począwszy od ubiegłego roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości udziela dotacji na powiększenie kapitałów funduszy pożyczkowych i poręczeniowych. Wsparcie dla tych instytucji św
iadczone będzie także w latach następnych. Działania takie zostały bowiem zapisane w dokumencie pn. "Rządowy program rozbudowy systemu funduszy poręczeniowych i pożyczkowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2002-2006" przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 13 sierpnia 2002 roku.Bezpośrednim celem programu jest budowa zintegrowanego efektywnego systemu regionalnych i lokalnych instytucji finansowych służących wzmocnieniu dostępu do finansowania zewnętrznego małym i średnim przedsiębiorcom.
W chwili obecnej funkcjonuje w Polsce około 30 funduszy poręczeniowych oraz 70 funduszy pożyczkowych, które działają niezależnie od siebie, w różnych formach prawnych.
Przyjęty przez Rząd program zakłada utworzenie docelowo 16 regionalnych oraz 100 lokalnych funduszy poręczeniowych oraz funduszy pożyczkowych. Fundusze, które przystąpią do systemu będą akceptować standardy i najlepsze praktyki działalności poręczycielskiej i pożyczkowej. Cechą systemu będzie również jego dostępność.
Budowa funduszy pożyczkowych i poręczeniowych opierać się będzie na inicjatywie oddolnej, wspartej środkami publicznymi. Po przystąpieniu Polski do UE możliwe będzie zaangażowanie środków funduszy strukturalnych.
Wiodącą rolę w systemie funduszy poręczeniowych pełnić będzie Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych, natomiast w systemie funduszy pożyczkowych - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Wsparcie funduszy poręczeniowych będzie nakierowane zarówno na małych, jak i średnich przedsiębiorców, a także osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, które poszukują finansowania dłużnego w sektorze bankowym i instytucjach pożyczkowych. Równolegle będą rozwijane fundusze pożyczkowe, które będą oferować pożyczki dla małych przedsiębiorstw oraz osób podejmujących działalność gospodarczą, które mają utrudniony dostęp do finansowania bankowego.
Lokalne i regionalne fundusze pożyczkowe oraz lokalne i regionalne fundusze poręczeniowe będą również świadczyć pomoc osobom bezrobotnym, które planują podjąć działalność gospodarczą na trenie gmin zagrożonych bezrobociem strukturalnym.
Z wyrazami szacunku
MINISTER
z up. Małgorzata Okońska-Zaremba
Podsekretarz Stanu