Informację w związku z oświadczeniem senatorów Wiesławy Sadowskiej
i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 4. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3), przekazał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych:Warszawa, 13.12.2001 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W nawiązaniu do przesłanego przy Pana piśmie, znak: LP/043/63/01/V z dnia 5.12.2001 r., oświadczenia senatorów Zbigniewa Gołąbka i Wiesławy Sadowskiej, dotyczącego zachowania siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. uprzejmie informuję Pana Marszałka, że w całości podzielam stanowisko senatorów wyrażone w tym oświadczeniu.
Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu ma już przeszło 120-letnią historię i jest najstarszą dyrekcją LP w Polsce. Utworzono ją bowiem już w 1880 r. na mocy ukazu carskiego.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości jej władze zaaprobowały usytuowanie siedziby Lasów Państwowych w Radomiu tworząc w 1919 r. Zarząd Okręgowych Dóbr Państwowych w Radomiu obok 3 innych w Warszawie, Siedlcach i Lwowie.
Ukoronowaniem dwudziestoletniej gospodarki leśnej w niepodległej Polsce było wzniesienie w roku 1938 ze środków Lasów Państwowych okazałej i funkcjonalnej budowli przeznaczonej na siedzibę Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Zbudowany obiekt, będący do dnia dzisiejszego siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, wkomponowany w naturalne otoczenie, którym jest zespół parkowy (ok. 2 ha) stanowiący własność Lasów Państwowy
ch, w naturalny sposób koresponduje z charakterem działalności Lasów Państwowych.W roku 1944 jeszcze w trakcie trwania działań wojennych, Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu została reaktywowana jako jedna z pierwszych w kraju.
Po utworzeniu 49 województw, w tym województwa radomskiego - tamtejszy KW PZPR wybrał sobie budynek OZLP w Radomiu na swą reprezentacyjną siedzibę. Pod naciskiem władz politycznych z dniem 1 lipca 1975 r. zlikwidowano Okręgowy Zarząd LP w Radomiu, dzieląc podległy mu teren między OZLP Kraków, Lublin i Łódź. Stan ten na szczęście nie trwał długo, gdy 1 lipca 1983 r. ponownie powołano Okręgowy Zarząd LP w Radomiu, który jednak są dawną siedzibę odzyskał dopiero po zmianach ustrojowych w 1990 r.
Tak więc bez względu na systemy gospodarcze, podziały administracyjne, sytuację polityczną kraju - Radom jest siedzibą dyrekcji Lasów Państwowych od 121 lat! Historia wielokrotnie potwierdziła trafność usytuowania siedziby dyrekcji lasów w Radomiu, która dla tego regionu przyrodniczo-leśnego okazała się optymalna. Z przedstawionych faktów wynika jednoznacznie, że nie ma merytorycznego uzasadnienia dla nowatorskich pomysłów "usprawniających" organizację tej RDLP (np. przez "przeniesienie" jej siedziby do innego miasta), tym bardziej, że jest ona jedną z najbardziej zasłużonych dla polskiego leśnictwa i dysponując wysokokwalifikowaną kadrą fachowców zapewnia właściwy poziom pracy i nadzoru nad działalnością gospodarczą tamtejszych nadleśnictw.
Ewentualne tworzenie od podstaw nowej Regionalnej Dyrekcji LP w innym mieście - pomijając wielorakie trudności prawno-majątkowe i techniczne, byłoby przedsięwzięciem bardzo kosztownym, a przy tym całkowicie zbędnym i irracjonalnym z punktu widzenia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, którym kieruję i które z mocy prawa (Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. - Dz. U. Nr 101, poz. 444 z późn. zm.) jest odpowiedzialne za zarządzanie lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, pozostającymi w jego zarządzie.
Ponadto podkreślić też należy, że w środowisku radomskim bardzo sfrustrowanym upadającymi przedsiębiorstwami i wzrastającym bezrobociem, likwidacja kolejnej historycznej instytucji spowodować może wzrost napięć społecznych w regionie oraz niezrozumienie i dezaprobatę dla takich poczynań w szeregach zasłużonych leśników radomskich.
Z wyrazami szacunku
Dyrektor Generalny
Lasów Państwowych
dr inż. Janusz Dawidziuk