Oświadczenie


Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Infrastruktury przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożone na 4. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3):

Warszawa, dnia 19.12.2001 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W związku z otrzymaniem Pana pisma z dnia 5 grudnia br., dotyczącego oświadczenia złożonego przez senatorów: Pana Zbigniewa Gołąbka i Panią Wiesławę Sadowską, podczas 4. posiedzenia Senatu RP w dniu 29 listopada 2001 roku, w sprawie rezerwacji terenu pod budowę obwodnicy kolejowej we wsi Małęczyn koło Radomia, uprzejmie wyjaśniam:

Sprawy z zakresu gospodarki przestrzennej reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.). Zgodnie z jej przepisami ustalanie przeznaczenia i zasad zagospodarowania terenu należy, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych oraz morza terytorialnego, do zadań własnych gmin i w zakresie realizacji tego zadania gmina jest samodzielna. Samodzielność ta oznacza, iż to organy gminy a nie organy administracji rządowej podejmują indywidualne rozstrzygnięcia w omawianym zakresie. Wspomniane ustalenie przeznaczenia i zasad zagospodarowania terenu dokonywane jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który stanowi przepis gminny, obowiązujący na terenie nim objętym. Wraz z innymi przepisami prawa stanowi on podstawę dla lokalizacji wszelkich form zabudowy terenu.

Jedynymi wyjątkami, które ograniczają w tym względzie niezależność organów gminy są ustalenia przepisów szczególnych, które odnoszą się do obszaru objętego planem i przedmiotu jego ustaleń, a także zadania samorządowe i rządowe, które stanowią przejaw kształtowania i realizacji polityki przestrzennej na poziomie województw oraz państwa. Wynikające stąd ograniczenia oraz rozstrzygnięcia muszą być uwzględnione w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a tym samym stają się przepisem prawa.

Wyżej wymienione zadania rządowe sporządzane są przez Ministrów i centralne organy administracji rządowej i wchodząc w skład obejmujących je programów, służą realizacji ponadlokalnych celów publicznych. Centralny rejestr programów rządowych prowadzi - zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym - Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Warunkiem wprowadzenia zadania do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest jego zatwierdzenie przez Radę Ministrów.

W związku z podnoszonym przez senatorów przypadkiem, dotyczącym rezerwy terenu w miejscowym planie pod budowę obwodnicy kolejowej w miejscowości Małęczyn pragnę poinformować, że planowana inwestycja nie jest zaliczona do wpisanych do wspomnianego rejestru zadań rządowych, a co za tym idzie nie stanowi zadania rządowego w rozumieniu przepisów ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Wynika z tego również, że gmina, której inwestycja dotyczy, nie ma obowiązku uwzględnienia jej w zapisie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak wynika z powyższego, rozstrzygnięcie przeznaczenia przedmiotowego terenu leży w kompetencjach i uprawnieniach organów gminy, do których zainteresowany powinien zwrócić się z wnioskiem o stosowną zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a tym samym zmianę przeznaczenia terenu.

Z wyrazami szacunku

z up. Podsekretarz Stanu

Marek Bryx


Oświadczenie