Oświadczenie


Minister Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Witolda Gładkowskiego, złożone na 86. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 91):

Warszawa, 14 października 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na pismo Pana Marszałka dotyczące oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Witolda Gładkowskiego na 86 posiedzeniu Senatu w dniu 22 lipca 2005 roku w sprawie losów projektu ustawy o świadczeniu pieniężnym dla małoletnich ofiar wojny, uprzejmie informuję;

W dniu 30 maja 2003 roku do Sejmu RP skierowany został senacki projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym dla małoletnich ofiar wojny 1939-1945. Wyżej wskazany projekt ustawy był przedmiotem analizy Rządu i ostatecznie otrzymał negatywną ocenę wyrażoną w stanowisku Rady Ministrów z dnia 11 września 2003 roku.

W uzasadnieniu do stanowiska zwrócono uwagę na szereg wad merytorycznych i legislacyjnych, którymi projekt jest obciążony. Podkreślono także, że w ostatnich latach już dwukrotnie podejmowana była próba wprowadzenia świadczeń dla małoletnich ofiar wojny. W latach 1996-1997 w Senacie III kadencji prowadzone były prace nad projektem ustawy o świadczeniu dla małoletnich ofiar wojny 1939-1945, drugą próbą był wniesiony w roku 1999 przez Prezydenta RP. projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym małoletnim ofiarom wojny 1939-1945 za wykonywanie pracy przymusowej na rzecz III Rzeszy i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Niezależnie od wyżej przywołanego stanowiska Rządu z dnia 11 września 2003 roku w Sejmie obecnej kadencji trwały prace nad projektem, który w trakcie prac w Komisji Polityki Społecznej uległ dość znacznym modyfikacjom. Projekt w dniu 5 lipca 2005 roku został przyjęty przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny i rekomendowany Sejmowi RP. Z uwagi na napięty harmonogram prac Sejmu - projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym dla małoletnich ofiar wojny 1939-1945 nie znalazł się w harmonogramie posiedzeń Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej bieżącej kadencji, zatem można uznać, że prace nad tym projektem zostały zakończone.

Przy okazji należy zwrócić uwagę, że małoletnie ofiary wojny to nie jedyna grupa, która oczekuje zadośćuczynienia za cierpienia okresu wojny. Należą do nich także:

- cywilne ofiary wojny,

- osoby wysiedlone,

- osoby przymusowo zatrudniane w miejscu zamieszkania.

oraz wiele innych osób, na których przeżycia wojny pozostawiły trwałe ślady zarówno w sensie fizycznego uszczerbku na zdrowiu, jak również nieodwracalnych ran psychicznych.

W tej sytuacji trudnym zadaniem - przede wszystkim z uwagi na przewidywane znaczne obciążenie budżetu państwa - jest sprostanie wszystkim oczekiwaniom w tym zakresie.

Z poważaniem

MINISTER

z up. Cezary Miżejewski

SEKRETARZ STANU


Oświadczenie