Oświadczenie


Minister Finansów przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 85. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 90):

Warszawa, 2005-07-28

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 19 lipca 2005 r. oświadczeniem Pana Senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym podczas 85. posiedzenia Senatu RP w dniu 15 lipca 2005 r., uprzejmie informuję.

W chwili obecnej Rząd nie planuje podjęcia prac mających na celu przywrócenie zlikwidowanych ulg mieszkaniowych. Należy bowiem zauważyć, iż na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, likwidacji tzw. dużej ulgi budowlanej polegającej na możliwości odliczania od dochodu (odpowiednio podatku) części wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, towarzyszyło nie tylko zachowanie praw nabytych na zasadach określonych w art. 3 i 4 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 134, poz. 1509, z późn. zm.), ale także wprowadzenie nowego odliczenia. I tak, z dniem 1 stycznia 2002 r. - w związku z dodaniem art. 26b w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) - podatnicy mogą od podstawy opodatkowania odliczać faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1) budową budynku mieszkalnego albo

2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

A zatem, na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, państwo nieprzerwanie, tj. od 1992 r. wspiera osoby, które ponoszą wydatki na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych.

Jednocześnie pragnę zauważyć, iż co prawda likwidacja ulgi remontowo-modernizacyjnej nastąpiła z dniem 1 stycznia 2004 r., to jednocześnie ustawodawca zagwarantował prawa nabyte na lata 2004-2005. Powyższe wynika z postanowień art. 12 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956, z późn. zm.). W konsekwencji, jeżeli w 2005 r. podatnik poniesie wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku lub lokalu mieszkalnego lub dokona wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, to tego rodzaju wydatki nadal ma prawo odliczyć od podatku. Odliczeń tych podatnik dokonuje w zeznaniu podatkowym za 2005 r., w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Mając powyższe na uwadze uprzejmie informuję, iż na dzień dzisiejszy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych nadal mogą dokonywać odliczeń od podatku z tytułu poniesienia wydatków remontowo-modernizacyjnych. Odnosząc się natomiast do postulatu dotyczącego przywrócenia w przyszłości zlikwidowanych ulg mieszkaniowych, pragnę zauważyć, iż obecnie Rząd nie planuje wprowadzenia tego rodzaju rozwiązań.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Jarosław Neneman


Oświadczenie