Oświadczenie złożone
przez senatora Witolda Gładkowskiego
Oświadczenie skierowane do ministra środowiska Jerzego Swatonia oraz do głównego inspektora ochrony środowiska Krzysztofa Zaręby
Szanowni Panowie Ministrowie!
W ostatnim okresie otrzymuję prośby od gmin i Krajowej Izby Gospodarki Odpadami o interwencję w sprawach własności odpadów oraz odpowiedzialności za zbiórkę, transport, składowanie i przetwarzanie odpadów.
Samorządy oraz Krajowa Izba Gospodarcza zwracają uwagę na niewydolność liberalnego rynku gospodarki odpadami w Polsce oraz brak spójnego systemu gospodarki odpadami na wzór obowiązujący w Unii Europejskiej. Uważają oni, że gminy nie mają wpływu na gospodarkę odpadami, które są wytwarzane na administrowanym przez nich terenie. Gminy wspólnie z Krajową Izbą Gospodarki Odpadami zgłaszają postulat przekazania samodzielności w prowadzeniu gospodarki odpadami właściwym jednostkom samorządu terytorialnego. Twierdzą także, że rozwiązanie nie spowoduje nadmiernego obciążenia finansowego mieszkańców gmin.
W związku z tym proszę o udzielenie wyjaśnień, czy Pana urząd popiera opinię, że gminy są w stanie spełnić wymogi organizacyjne i technologiczne związane z przejęciem samodzielności w prowadzeniu gospodarki odpadami.
Ponadto, chciałbym uzyskać informację o skutkach tego rozwiązania, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na środowisko naturalne.
Podzielam ponadto zaniepokojenie Krajowej Izby Gospodarczej w przedmiocie rażącej niewspółmierności opłaty produktowej za niewykonanie obowiązku recyklingu tworzyw sztucznych, makulatury i tak zwanych opakowań wielomateriałowych względem dopłaty recyklingowej, którą proponują przedsiębiorstwa zajmujące się odzyskiem odpadów. W efekcie nieopłacalne jest prowadzenie selektywnej zbiórki i segregacji surowców wtórnych.
Biorąc pod uwagę wymienione spostrzeżenia i uwagi, zwracam się z prośbą o rozpatrzenie możliwości wprowadzenia centralnego rejestru firm recyklingowych uprawnionych do wydawania dokumentów recyklingu.
Będę wdzięczny za informację, jak często przeprowadzane są kontrole firm i organizacji odzysku na okoliczność kupowania pod koniec roku kalendarzowego dokumentów potwierdzających wykonanie obowiązku przejętego od przedsiębiorców.
Na skutek stosowania tej praktyki drastycznie spadają ceny za wykonanie obowiązku recyklingu.
Zwracam się z prośbą o zbadanie wymienionych problemów i ewentualne podjęcie działań w celu uwzględnienia postulatów gmin i Krajowej Izby Gospodarki.
Witold Gładkowski
senator RP