Informację w związku z oświadczeniem senatora Witold Gładkowskiego, złożonym na 79. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 84), przekazał Sekretarz Stanu, Kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:
Warszawa, 19 kwietnia 2005 r.
Pan prof. Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
nawiązując do oświadczenia senatora Witolda Gładkowskiego, przekazanego mi pismem Nr BPS/DSK-043-178/05 z 6 kwietnia br., w załączeniu przesyłam Panu Marszałkowi moje stanowisko dotyczące inicjatywy uhonorowania weteranów II wojny światowej.
Powyższe stanowisko jest odpowiedzią na wystąpienie pana senatora Witolda Gładkowskiego w przedmiotowej sprawie, skierowane do mnie 14 marca br.
Łączę wyrazy szacunku
Jan Turski
Warszawa, 5 kwietnia 2005 roku
Pan
Witold Gładkowski
Senator
Rzeczypospolitej Polskiej
Biuro Senatorskie
Plac Wolności 6
78-400 Szczecinek
w odpowiedzi na pismo z dnia 14 marca 2005 r. w sprawie ustanowienia medalu i innych form wyróżnienia kombatantów z okazji 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej uprzejmie informuję co następuje:
Pragnąc uhonorować weteranów walk o niepodległość Polski, a szczególnie tych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy uczestniczyli w operacjach kończących II wojnę światową w Europie, decyzją z dnia 25 stycznia 2005 r. ustanowiłem odznakę okolicznościową o nazwie Medal "Pro Memoria".
Podczas uroczystych obchodów 60 rocznicy zdobycia Kołobrzegu i Zaślubin z Morzem odznaczeniem tym zostało wyróżnionych 120 weteranów walk o Kołobrzeg. Medalem "Pro Memoria" zostanie uhonorowanych także wielu innych weteranów w czasie kolejnych uroczystości związanych z obchodami 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Nie jest to jednak jedyna forma wyróżnienia z okazji tej rocznicy. Wielu szczególnie zasłużonych weteranów już otrzymało lub w najbliższym czasie otrzyma z rąk Prezydenta RP oraz Marszałka Sejmu RP Krzyże Komandorskie, Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyże Zasługi.
Wielu już otrzymało lub w najbliższym czasie otrzyma nominacje na kolejne stopnie oficerskie. Akty mianowania są im wręczane uroczyście - tak jak to miało miejsce w Kołobrzegu.
Należy także pamiętać, że wśród weteranów 1 Armii Wojska Polskiego walczącej z najeźdźcą niemieckim podczas operacji berlińskiej jest bardzo dużo osób, które trafiły do Wojska Polskiego z sowieckich łagrów.
To z myślą o nich Sejm RP 17 października 2003 r. ustanowił Krzyż Zesłańców Sybiru.
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych realizuje ustawę o Krzyżu Zesłańców Sybiru w odniesieniu do osób zamieszkałych w Polsce. Dotychczas za pośrednictwem kierowanego przeze mnie Urzędu zostało nadanych blisko 10 tysięcy tych ważnych dla zesłańców syberyjskich odznaczeń.
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w bardzo dużym zakresie bierze udział w organizowaniu uroczystych obchodów 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uroczystości te same w sobie są formą uhonorowania weteranów polskich, którzy uczestniczyli w zwycięstwie nad najeźdźcą niemieckim.
Pragnę zapewnić Pana Senatora, że w miarę dostępnych nam środków czynimy wszystko, aby w ramach obchodów 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej w różny sposób uhonorować jak największą liczbę weteranów walki o niepodległość Polski.
Jan Turski