Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Witolda Gładkowskiego, złożone na 77. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 81):

Warszawa, 2005-03-14

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na pismo z dnia 23 lutego 2005 r. (znak: BPS/DSK-043-78/05) w sprawie oświadczenia Pana Senatora Witolda Gładkowskiego dotyczącego czasu pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej uprzejmie informuję, że procedowany obecnie przez Sejm prezydencki projekt ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (druk 3756) nie przewiduje zmiany przepisów Działu I Rozdziału 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408, z późn. zm.) regulującego czas pracy osób zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej.

W związku z powyższym oraz z uwagi na odrzucenie przez Sejm RP projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz o zmianie niektórych ustaw określającego nowe brzmienie przepisów regulujących czas pracy pracowników zoz-ów, czas pracy pracowników komórek organizacyjnych (zakładów, pracowni) radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej nie ulegnie zmianie.

Stosownie do postanowień art. 32g ust. 3 i 5 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej czas pracy ww. pracowników nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 26 godzin i 15 minut na tydzień, jeżeli do ich podstawowych obowiązków należy:

- stosowanie w celach diagnostycznych lub leczniczych źródeł promieniowania jonizującego, w szczególności: wykonujących badania lub zabiegi, asystujących lub wykonujących czynności pomocnicze przy badaniach lub zabiegach, obsługujących urządzenia zawierające źródła promieniowania lub wytwarzające promieniowanie jonizujące, lub wykonujących czynności zawodowe bezpośrednio przy chorych leczonych za pomocą źródeł promieniotwórczych lub

- prowadzenie badań naukowych z zastosowaniem źródeł promieniowania jonizującego, lub

- dokonywanie pomiarów dozymetrycznych promieniowania jonizującego związanych ze wskazaną wyżej działalnością.

Równocześnie należy wskazać, że w związku z obowiązującym ww. pracowników przeciętnie pięciodniowym tygodniem pracy (art. 129 ust. 1 w związku z art. 5 Kodeksu pracy), faktyczna tygodniowa norma czasu pracy nie może przekraczać 25 godzin na tydzień.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Zbigniew Podraza


Oświadczenie