Minister Środowiska przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Witolda Gładkowskiego, złożone na 76. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 80):
Warszawa, dnia 07.03.2005 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Odpowiadając na pytania zawarte w oświadczeniu pana senatora Witolda Gładkowskiego, przesłanym przy piśmie z dnia 11 lutego 2005 r., znak BPS/DSK-043-46/05, w sprawie wykorzystywania drewna do spalania w procesie produkcji energii elektrycznej, uprzejmie informuję.
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe funkcjonuje w oparciu o ustawę o lasach z 1991 roku. Ustawa ta nakłada na Lasy Państwowe obowiązek prowadzenia gospodarki leśnej zgodnie z zasadami ochrony i trwałości utrzymania lasów, powiększania zasobów leśnych i zrównoważonego wykorzystania funkcji lasów.
Lasy Państwowe prowadząc gospodarkę leśną według planów urządzenia lasu, sporządzanych dla poszczególnych nadleśnictw, konsekwentnie zwiększają powierzchnię lasów oraz pozyskują drewno w rozmiarze nie przekraczającym możliwości biologicznych lasu (stosunek wielkości pozyskania do przyrostu w ciągu ostatnich 20 lat kształtował się na poziomie ok. 60%). Przyjęty poziom użytkowania zasobów przyczynia się do ich stałego wzrostu i gwarantuje stabilny rozwój polskiego przemysłu drzewnego, opierającego się na krajowych zasobach surowcowych. Wielkość sprzedaży grubizny ogółem w ostatnich latach rosła osiągając poziom odpowiednio w roku 1997 - 20,4 mln mł, w 1998 - 21,9 mln mł, w 1999 - 22,7 mln mł, w 2000 - 24,2 mln mł, w 2001 - 22,8 mln mł, w 2002 - 25,8 mln mł, w 2003 - 28,1 mln mł oraz 28,5 mln mł w 2004.
Powodem utrzymującego się od dłuższego czasu deficytu drewna na rynku jest gwałtownie wzrastający, nienotowany w naszym kraju od wielu lat popyt na drewno. Wynika on z modernizacji potencjału istniejących odbiorców drewna, pojawiania się na rynku szeregu nowych podmiotów oraz rosnącej efektywności całego przemysłu drzewnego, a także relacji pomiędzy euro i złotówką.
Nie można natomiast twierdzić, że rozbieżności pomiędzy potrzebami surowcowymi przemysłu drzewnego i ofertą Lasów Państwowych wynikają ze wzrostu ilości sprzedawanego surowca drzewnego na cele energetyczne.
Ze względu na rozbieżności pomiędzy potrzebami zaopatrzeniowymi przemysłu drzewnego i podażą tego surowca na rynku, jednostki Lasów Państwowych od drugiej połowy ubiegłego roku nie podejmują zobowiązań zaopatrzeniowych wobec przemysłu energetycznego, mimo ciągle zgłaszanych potrzeb przez coraz większą liczbę zakładów z tej branży.
Wyjątkiem jest tu jedynie umowa zawarta z Elektrownią Połaniec. Rozmowy na temat współpracy z tym przedsiębiorstwem Lasy Państwowe podjęły jeszcze na początku roku 2003. Wówczas sytuacja na rynku różniła się znacznie od obecnej. Elektrownia Połaniec była ponadto zainteresowana zakupem biomasy z terenów, gdzie Lasy Państwowe od wielu lat borykały się z problemem zapewnienia zbytu na surowiec pozyskiwany w ramach obligatoryjnie wykonywanych zabiegów hodowlanych.
Głównym celem produkcyjnym dla leśnictwa jest wytworzenie możliwie dużej ilości drewna użytkowego. Priorytetowym kierunkiem wykorzystania średniowymiarowego drewna użytkowego, szczególnie w okresie trwającej koniunktury, jest jego przerób w zakładach przemysłu drzewnego, a więc w przemyśle celulozowo-papierniczym, płytowym, zakładach produkcji opakowań i programów ogrodowych. Surowiec o znacznie obniżonych parametrach jakościowych, znajdujący obecnie zastosowanie na cele energetyczne, powstaje jako "towarzyszący" przy wytwarzaniu głównego celu produkcyjnego.
Strategia marketingowa Lasów Państwowych zakłada w pierwszym rzędzie sprzedaż drewna do zakładów przemysłu przetwórczego. Informacje o tym były prezentowane na konferencjach i seminariach na temat wykorzystania biomasy w energetyce, organizowanych w 2003 i 2004 roku m.in. przez Polską Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska. Dowodem konsekwentnego stosowania takiej strategii jest odmowa zawarcia porozumień na dostawy papierówki np. z potencjalnymi inwestorami w branży wytwórni granulatu drzewnego, którzy zamierzają zlokalizować swoje instalacje na terenach o wysokiej koncentracji przemysłu przetwarzającego drewno.
Ograniczona podaż drewna, jak również potrzeba przeznaczania tego surowca w pierwszej kolejności na cele przetwórcze uwzględniona została w polityce państwa, dotyczącej rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W istniejących dokumentach politycznych, w tym także w przyjętej w dniu 4 stycznia 2005 r. przez Radę Ministrów "Polityce energetycznej Polski do 2025 roku" przewiduje się zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej zapewniający optymalizację wykorzystania poszczególnych rodzajów odnawialnych źródeł energii. Obok energetycznego wykorzystania biomasy zakłada się dynamiczny rozwój elektrowni wiatrowych. Przewiduje się także wykorzystanie wszystkich możliwości związanych z rozwojem małej energetyki wodnej. Dalsze działania podejmowane będą w zakresie energetyki słonecznej i zasobów geotermalnych.
Reasumując, nie widzę potrzeby podjęcia dodatkowych działań w celu ograniczenia spalania pełnowartościowego drewna przez firmy sektora energetycznego.
Z poważaniem
Jerzy Swatoń