Oświadczenie


Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 75. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77):

Warszawa, dnia 20.01. 2005 r.

Pan
Ryszard Jarzembowski
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Witolda Gładkowskiego na 75 posiedzeniu Senatu w dniu 22 grudnia 2004 r. i przekazane przez Pana Marszałka pismem z dnia 4 stycznia 2005 r., znak BPS/DSK-043-13/05 dotyczącego sytuacji finansowej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, uprzejmie wyjaśniam.

Z informacji uzyskanych od Pana Marka Makowskiego, Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, wynika iż pozostające w dyspozycji Oddziału środki finansowe pozwalały na zwiększenie wartości kontraktu dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie na realizację świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie lecznictwa szpitalnego o 9,4% w stosunku do roku 2004. Dodatkowo, na realizację programów terapeutycznych zaproponowano kontrakt wartości 555.000,00 zł, co stanowi wzrost o 6,9% w porównaniu z rokiem 2004. Jednakże Świadczeniodawca nie zaakceptował przedstawionych przez Oddział Funduszu propozycji. Skutkuje to podpisaniem aneksu na miesiące styczeń i luty a następnie przeprowadzeniem uzupełniającego postępowania konkursowego.

Jednocześnie informuję, iż w związku z określonymi środkami finansowymi jakimi dysponuje Zachodniopomorski Oddział Wojewódzkiego NFZ, wynikającymi z planu finansowania na 2005 r., w chwili obecnej nie jest możliwe zwiększenie kwoty kontraktu na rok 2005. Planowane jest natomiast, w związku ze zwiększonym spływem składki na ubezpieczenie zdrowotne przyznanie dodatkowych 887 000,00 zł dla Szpitala w Koszalinie za świadczenia zrealizowane w 2004 roku.

Odnosząc się do kwestii narastającego zadłużenia szpitala, w oparciu o informacje uzyskane z Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu, trudno jednoznacznie stwierdzić, iż wynika ono wyłącznie ze "zbyt niskich" kontraktów. Pragnę w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z art. 117 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135), zwanej dalej ustawą, środki finansowe przeznaczone są wyłącznie na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Przestawiając powyższe, pragnę także nadmienić, że art. 132 ust. 5 ustawy stanowi, iż wysokość łącznych zobowiązań Funduszu wynikających z zawartych ze świadczeniodawcami umów nie może przekroczyć wysokości wydatków przewidzianych na ten cel w planie finansowym funduszu. Konsekwencją powyższych ograniczeń ustawowych jest finansowanie poszczególnych rodzajów świadczeń zdrowotnych, w tym także leczenia szpitalnego do wysokości kwot określonych w planie finansowym Funduszu.

Z poważaniem

PREZES

Narodowego Funduszu Zdrowia

Jerzy Miller


Oświadczenie