Informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Gospodarki i Pracy:
Warszawa, dnia 2004-12-10
Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na pismo z dnia 9 listopada br. znak: BPS/DSK-043-460-04 dotyczące oświadczenia złożonego przez Senatora Witolda Gładkowskiego na 71 posiedzeniu Senatu RP w dniu 4 listopada br. w sprawie trudności występujących na rynku drewna i jego wykorzystywania w energetyce, uprzejmie informuję, co następuje:
Poprawa koniunktury gospodarczej na wyroby drzewne, szczególnie na rynkach krajów europejskich, następnie zwiększone moce produkcyjne przemysłu drzewnego, a także relacja kursu euro do złotego sprawiły, że od połowy 2003 r. odnotowuje się trudności na rynku surowca drzewnego. Nie złagodziło ich zwiększone pozyskanie drewna w Lasach Państwowych o 1,5 mln m3 w końcu 2003 r. oraz podobną wielkość w połowie bieżącego roku.
W świetle stanowiska Ministra Środowiska Lasy Państwowe wyczerpały już wszystkie oszczędności, jeżeli chodzi o pozyskanie drewna, z lat ubiegłych. Strategia zaś odnosząca się do sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe zakłada głównie jego sprzedaż do zakładów przemysłu przetwórczego. Zgodnie z w/w stanowiskiem Lasy Państwowe od drugiej połowy ubiegłego roku nie podejmują żadnych zobowiązań wobec przemysłu energetycznego mimo zapotrzebowania zgłaszanego przez coraz większą liczbę zakładów.
Wyjątkiem jest umowa zawarta z Elektrownią Połaniec, która będzie wykorzystywać drewno do współspalania kupowane w Lasach Państwowych. Surowiec ten będzie pochodził jednak z tych jednostek organizacyjnych LP, z których w ostatnich latach nie kupował drewna ani krajowy przemysł płyt drewnopochodnych, ani przemysł celulozowo-papierniczy. W wymienionym wyżej okresie Lasy Państwowe napotkały na przejściowe trudności związane ze znalezieniem nabywców na około 100 tys. m3 papierówki sosnowej i dodatkowo drewna małowymiarowego oraz papierówek liściastych. Znalezienie klienta zainteresowanego zakupem tego drewna było warunkiem wykonania obligatoryjnych zadań z zakresu pielęgnacji drzewostanów. Podejmowane w roku 2002 próby eksportu nie przyniosły zadawalających wyników ekonomicznych, bowiem spowolnienie wzrostu gospodarczego dotknęło również inne kraje. W tej sytuacji podjęto decyzję o zawarciu porozumienia z Elektrownią Połaniec.
Ograniczona podaż drewna jak również potrzeba przeznaczania tego surowca w pierwszej kolejności na cele przetwórcze są uwzględniane w polityce państwa dotyczącej rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W istniejących dokumentach politycznych w tym także w przygotowywanej obecnie "Polityce energetycznej Polski do 2025 roku" przewiduje się zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej zapewniający optymalizację wykorzystania poszczególnych rodzajów odnawialnych źródeł energii.
Obok energetycznego wykorzystania biomasy zakłada się dynamiczny rozwój elektrowni wiatrowych. W tym celu w rozpatrywanym obecnie w Sejmie rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne zawarte są systemowe rozwiązania usuwające bariery dotyczące budowy firm wiatrowych. Przewiduje się także wykorzystanie wszystkich możliwości związanych z rozwojem małej energetyki wodnej. Dalsze działania podejmowane będą w zakresie energetyki słonecznej i zasobów geotermalnych.
Ponadto pragnę podkreślić, że przewiduje się intensywny rozwój upraw roślin energetycznych. Przykładowo już obecnie Elektrownia Opole podjęła działania zmierzające do zapewnienia sobie dostaw paliwa z plantacji wierzby energetycznej. W tym celu założono kilkudziesięciohektarową plantację do produkcji sadzonek. Sadzonki te są oferowane bezpłatnie rolnikom, którzy podpisali umowę zapewniającą odpłatne dostarczanie wyprodukowanej biomasy do elektrowni.
Z wyrazami szacunku
MINISTER
z up.
Jacek Piechota
SEKRETARZ STANU