Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Witolda Gładkowskiego, złożone na 59. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60):
Warszawa, 19 kwietnia 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
odpowiadając na oświadczenie Senatora RP Witolda Gładkowskiego w sprawie przejęcia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu zadań Agencji Nieruchomości Rolnych w zakresie opieki społecznej uprzejmie wyjaśniam:
Zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 2004 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie innych ustaw Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu będzie realizowało zadania związane z przyznawaniem stypendiów dzieciom byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej uczących się w szkołach ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem maturalnym i w szkołach wyższych oraz finansowaniem dożywiania dzieci w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.
Zadania te zostały wpisane do ustawy o systemie oświaty i będą realizowane w ramach rządowych programów dotyczących wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Realizacja ww. zadań nastąpi przez Ministerstwo od dnia 1 stycznia 2005 r. Obecnie w Ministerstwie trwają przygotowania merytoryczne, organizacyjne i finansowe do przejęcia zadań z zakresu opieki społecznej realizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych.
W ramach omawianych prac odbyło się spotkanie Pana Franciszka Potulskiego - Sekretarza Stanu MENiS z Panem Zdzisławem Siewierskim - Prezesem Agencji, na którym ustalono m.in. współudział przedstawicieli kuratoriów oświaty w akcji przyznawania stypendiów w br. Prowadzone są również rozmowy z administratorem programu stypendialnego - Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości.
Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem projektu programu rządowego dotyczącego omawianej tematyki. Nastąpi także wystąpienie do Ministra Finansów o uwzględnienie w przyszłorocznym budżecie państwa środków na realizację powyższych zadań.
Dotychczasowe doświadczenia resortu oświaty w realizacji różnorodnych programów wspierających uczniów, w tym stypendialnych oraz związanych z dożywianiem dzieci w szkołach, pozwalają przyjąć, że przyjęte zadania będą w pełni zrealizowane, zaś stosowna pomoc trafi do wszystkich uczniów i studentów, którym przysługuje.
Łączę wyrazy szacunku
Krystyna Łybacka