Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatów Witolda Gładkowskiego i Marii Szyszkowskiej, złożone na 56. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56):

Warszawa, 27.02.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Odpowiadając na pismo BPS/DSK-043-94/04 dotyczące tekstu wspólnego oświadczenia złożonego przez senatorów: Pana Witolda Gładkowskiego i Panią Marię Szyszkowską podczas 56. posiedzenia Senatu RP w dniu 12 lutego 2004 r. uprzejmie informuję, że podzielam Państwa niepokój w związku z szerzącym się zjawiskiem podejmowania uchwał w sprawie zamiaru likwidacji szkół przez rady gmin nie tylko w województwie zachodniopomorskim, ale i w innych województwach. Problem ten dotyczy nie tylko tzw. małych szkół, ale również dużych placówek w ośrodkach wielkomiejskich.

Zgodnie z art. 59 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329, z późn. zm.) likwidacja szkoły publicznej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego może zostać przeprowadzona po spełnieniu następujących warunków:

    1. zapewnieniu przez organ prowadzący uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej;
    2. zawiadomieniu rodziców uczniów oraz właściwego kuratora oświaty co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, o zamiarze likwidacji szkoły;
    3. uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora w przedmiocie likwidacji.

Do końca lutego br. kuratorzy oświaty powinny otrzymać wnioski samorządów w sprawie wydania opinii dotyczących zamiarów likwidacji szkół. Tylko pozytywna opinia kuratora oświaty umożliwi radom gmin podjęcie uchwały w sprawie likwidacji szkoły lub placówki. Kuratorzy oświaty zostali zobowiązani do przesłania do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu comiesięcznych raportów w okresie od 15 marca do końca czerwca br. dotyczących:

Obecnie ministerstwo nie posiada jeszcze informacji na temat liczby szkół proponowanych do likwidacji.

Na naradach kuratorów oświaty wielokrotnie był omawiany problem wnikliwego analizowania uzasadnień uchwał dotyczących zamiaru likwidacji szkół.

Kurator oświaty wydaje opinię w tej sprawie po dokonaniu analizy zasadności projektowanych zmian, biorąc pod uwagę wszystkie elementy, które mają wpływ na właściwe funkcjonowanie danej szkoły.

Negatywna opinia kuratora oświaty uniemożliwia organowi prowadzącemu likwidację szkoły.

Podzielając niepokój Państwa wyrażam jednocześnie nadzieję, że przy podejmowaniu ostatecznych decyzji w sprawie dalszych losów szkół władze samorządowe będą kierowały się przede wszystkim dobrem uczniów.

Z poważaniem

wz. Ministra

Sekretarz Stanu

Franciszek Potulski


Oświadczenie