Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54):
Warszawa, 2004.01.27
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
odpowiadając na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Witolda Gładkowskiego na 53 posiedzeniu Senatu uprzejmie wyjaśniam:
Biorąc pod uwagę niezadowalającą sytuację w zakresie organizacji profilaktycznej opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą szkolną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowało projekt dokumentu pn. "Założenia do systemu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w środowisku nauczania i wychowania".
Zgodnie z tym projektem każdy uczeń powinien mieć zapewnioną lekarską opiekę stomatologiczną, sprawowaną w miejscu określonym w umowie o udzielanie świadczeń zdrowotnych, zlokalizowanym najlepiej w pobliżu szkoły. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie kontraktował również świadczenia stomatologiczne udzielane uczniom w funkcjonujących szkolnych gabinetach stomatologicznych. Profilaktyczną opiekę stomatologiczną nad uczniami będą sprawować, na zasadach przyjętych w ustawie o Narodowym Funduszu Zdrowia lekarze stomatolodzy, którzy podpiszą z płatnikiem, kontrakt na udzielanie świadczeń zdrowotnych, w tym lub wyłącznie na rzecz uczniów (kontrakt szkolny). W kontrakcie szkolnym dopuszcza się 10% udział świadczeń zdrowotnych na rzecz dorosłych (tak pracowników szkół, jak i innych ubezpieczonych).
W przypadku kontraktu mieszanego, obejmującego zarówno ubezpieczonych dorosłych jak i uczniów, udział świadczeń zdrowotnych udzielanych uczniom nie powinien być mniejszy niż 40%.
Jednocześnie uprzejmie informuję Pana Marszałka, że projekt dokumentu pn. "Założenia do systemu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą" jest w ostatniej fazie uzgodnień między Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu a Ministerstwem Zdrowia. Przewiduje się, że w maju br. projekt zostanie przedłożony pod obrady Rady Ministrów.
Podzielam pogląd Pana Senatora Witolda Gładkowskiego dotyczący niezadowalającego stanu szkolnej profilaktycznej opieki stomatologicznej.
Pragnę jednak zapewnić, że Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu troszczy się o zdrowie dzieci i młodzieży. W celu rozwijania profilaktyki zdrowotnej, w tym stomatologicznej, do podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół wprowadzono ścieżkę edukacyjną - edukacja prozdrowotna.
Z wyrazami szacunku
Krystyna Łybacka