Oświadczenie


Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw Medycznych przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54):

Warszawa, dnia 21 stycznia 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Witolda Gładkowskiego podczas 53 posiedzenia Senatu RP w dniu 9 stycznia 2004 r. przedstawiam stanowisko w sprawie sposobu zabezpieczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2004 r. świadczeń z zakresu profilaktycznej opieki stomatologicznej.

Z dniem 1 kwietnia 2003 r. tj. z dniem wejścia ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. Nr 45, poz. 391 ze zm.), zwanej dalej ustawą, stosownie do treści art. 196 ustawy, każdy dotychczas ubezpieczony w kasie chorych stał się z mocy prawa ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jednocześnie, zgodnie z art. 198 ustawy, Narodowy Fundusz Zdrowia wstąpił w prawa i obowiązki kas chorych wynikające z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych, zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Narodowy Fundusz Zdrowia w oparciu o wyniki przeprowadzonych analiz statystycznych i epidemiologicznych prowadził w 2003 r. prace nad ujednoliceniem sposobu kontraktowania oraz finansowania świadczeń zdrowotnych - czego wyrazem stało się ogłoszenie w dniu 10 października 2003 r. przez wszystkie Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia konkursów ofert na zawieranie umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych w roku 2004, opartych o jednolite dla poszczególnych rodzajów świadczeń zasady.

Obowiązywanie w 2004 r. wspólnego, jednolitego na terenie kraju wykazu świadczeń i sposobu ich finansowania nie tylko ułatwi dokonywanie rozliczeń, ale także zagwarantuje pacjentom na terenie całego kraju równy dostęp do świadczeń.

Pragnę uprzejmie poinformować, że w 2004 r. świadczenia profilaktyczne udzielane są przez lekarza stomatologa zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2003 r. w sprawie zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz.U. Nr 130, poz. 1196), rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2003 r. w sprawie zakresu świadczeń zdrowotnych, w szczególności badań przesiewowych, oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane (Dz.U. Nr 139 poz. 1337), a także zgodnie z zakresem wskazanym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 czerwca 2003 r. w sprawie wykazu bezpłatnych dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza stomatologa i materiałów stomatologicznych przysługujących dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia oraz kobietom w ciąży i okresie połogu, a także określenia rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń (Dz.U. Nr 115, poz. 1089).

Pragnę podkreślić, że w celu zapewnienia dostępności do świadczeń dla dzieci w "Szczegółowych materiałach informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia od 1 stycznia 2004 roku w rodzaju świadczeń zdrowotnych leczenie stomatologiczne", zwanych dalej Szczegółowymi materiałami stomatologicznymi zamieszczono wymóg realizacji przez każdego lekarza stomatologa udzielającego świadczeń ogólnostomatologicznych wszystkim ubezpieczonym w Narodowym Funduszu - udzielenia w okresie rozliczeniowym, co najmniej 20% wartości punktowej umowy na leczenie ogólnostomatologiczne dzieciom do 18 r. ż., w tym minimum 5% wartości punktowej umowy na leczenie ogólnostomatologiczne przeznaczenia na świadczenia profilaktyczne. Odstępstwo od powyższej zasady możliwe jest wyłącznie decyzją Oddziału Wojewódzkiego NFZ w przypadku właściwego zabezpieczenia świadczeń na danym terenie dla wskazanej grupy ubezpieczonych. Ponadto, w 2004 r. zawierane są także kontrakty stomatologiczne realizowane wyłącznie na rzecz dzieci do 18 r. ż.

Zgodnie ze Szczegółowymi materiałami stomatologicznymi profilaktyczna opieka zdrowotna z zakresu stomatologii nad uczniami obejmuje:

- profilaktyczne badania stomatologiczne, profilaktykę próchnicy zębów i profilaktykę ortodontyczną;

- edukację zdrowotną i promocję zdrowia.

Profilaktyczna opieka zdrowotna sprawowana przez lekarza stomatologa obejmuje w szczególności:

- prowadzenie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia jamy ustnej;

- profilaktyczne badanie stomatologiczne;

- profilaktykę próchnicy zębów;

- profilaktyczne badanie ortodontyczne;

- kwalifikowanie do szczególnej opieki stomatologicznej.

Lekarz stomatolog sprawuje profilaktyczną opiekę zdrowotną w miejscu określonym w umowie o udzielanie świadczeń zdrowotnych. O terminach profilaktycznych świadczeń stomatologicznych pielęgniarka albo higienistka szkolna powiadamia rodziców albo opiekunów prawnych lub faktycznych ucznia.

Jednocześnie, w celu umożliwienia udzielania przez świadczeniodawców jak najwięcej świadczeń praktycznych (ponad przeznaczoną umowie o udzielanie świadczeń liczbę punktów przewidzianą na świadczenia profilaktyczne) Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerzył pakiet świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci o procedury profilaktyczne.

Ponadto, prowadzenie grupowej profilaktyki fluorkowej pozostaje, w świetle rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2003 r. w sprawie zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz.U. Nr 130, poz. 1196) w kompetencjach pielęgniarki w środowisku nauczania i wychowania.

Ponieważ źródłem przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia są środki pieniężne ze składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, a służący do sporządzenia planu finansowego Krajowy Plan Zabezpieczenia Świadczeń Zdrowotnych, tworzony jest z uwzględnieniem określonej art. 108 ustawy zasady zrównoważenia kosztów z przychodami - Narodowy Fundusz Zdrowia, w ramach posiadanych środków, w sposób szczególny położył nacisk na zabezpieczenie dzieciom i młodzieży w 2004 r. świadczeń z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

Z poważaniem

ZASTĘPCA PREZESA

ds. Medycznych

Narodowego Funduszu Zdrowia

Andrzej Majewski


Oświadczenie