Oświadczenie


Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 51. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 52):

Warszawa, 2004 -01-16

Pan
Longin Pastusiak
Marszał
ek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z przekazanym przez Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przy piśmie z dnia 18.12.2003 r. znak: BDG.I.0702-188/03 tekstem oświadczenia Pana Senatora Witolda Gładkowskiego złożonego podczas 51. posiedzenia Senatu RP w dniu 11 grudnia 2003 r., uprzejmie wyjaśniam.

1. Stawka VAT w wysokości 3%, stosowana w związku z zakupem sprzętu komputerowego przeznaczonego dla szkół i przedszkoli, wynikała z art. 50 ust. 5c ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w której określono jednocześnie datę graniczną obowiązywania tej stawki, tj. do końca 2003 r.

Minister Finansów, w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej został jedynie upoważniony - na podstawie art. 50 ust. 8 ww. ustawy - do określenia, w drodze rozporządzenia, listy sprzętu komputerowego, do sprzedaży którego stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3%.

W związku z powyższym zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30.08.2001 r. w sprawie wykazu sprzętu komputerowego, do którego stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3% oraz warunków jej stosowania (Dz.U. Nr 95, poz. 1040 ze zm.), które obowiązywało do dnia 31 grudnia 2003 r.

2. Stawka podatku VAT na sprzęt komputerowy w wysokości 3% nie mogła zostać utrzymana po dniu 31 grudnia 2003 r. ponieważ Minister Finansów nie ma ustawowego upoważnienia do obniżania stawki VAT do wysokości 3%. W związku z powyższym wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 224, poz. 2229), w którym zastosowano zwolnienie od podatku VAT przy sprzedaży w kraju sprzętu komputerowego przeznaczonego do nieodpłatnego przekazania na rzecz szkół i przedszkoli.

Powyższe rozporządzenie Ministra Finansów weszło w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.

Zmiany wprowadzone powołanym rozporządzeniem mają charakter czasowy i stracą moc obowiązującą wraz z wejściem w życie nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt tej ustawy jest obecnie przedmiotem prac w Parlamencie i zakłada się, że ustawa ta wejdzie w życie z dniem 1 maja 2004 r. Po tym dniu nie będzie można stosować zwolnienia od VAT dla ww. sprzętu, bowiem rozwiązanie to nie jest zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, a w szczególności z przepisami Szóstej dyrektywy Rady Unii Europejskiej z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych-wspólny system podatku od wartości dodanej-ujenolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC z późn. zm.), do której Polska jest zobowiązana dostosować obowiązujące przepisy.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że nie przewidziano granicznej daty zwolnień od podatku określonych w § 67 i § 67a. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 216, poz. 1828, z późn. zm.), o których to przepisach jest mowa w wystąpieniu Pana Senatora, co oznacza, że zwolnienia określone w tych przepisach mają zastosowanie również po dniu 31 grudnia 2003 r. i stracą moc dopiero z dniem wejścia w życie nowej ustawy o podatku od towarów i usług.

Łączę wyrazy szacunku

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Elżbieta Mucha


Oświadczenie