Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Witolda Gładkowskiego

Oświadczenie skierowane do ministra pracy i polityki społecznej Jerzego Hausnera

Wielce Szanowny Panie Ministrze!

Zwracam się do Pana, bo Pan jak mało kto wie, że bezrobocie, ten ogromny problem i tragedia społeczna, w sposób szczególny dotknął wschodnią i środkową część województwa zachodniopomorskiego.

Zwracam się do Pana jako senator tej Ziemi zobowiązany do tego dramatyczną sytuacją społeczną i wydarzeniami z ostatnich miesięcy, pokazującymi poziom niezadowolenia ludzi i gwałtowny wzrost popularności ugrupowań radykalnych.

W pierwszej dwudziestce powiatów o najwyższej stopie bezrobocia, przekraczającej 35%, w Polsce, aż osiem jest z województwa zachodniopomorskiego. Są to:

1. Powiat białogardzki - 38,5%, pierwsze miejsce w Polsce;

2. Powiat świdwiński - 38%, trzecie miejsce w Polsce;

3. Powiat łobeski - 37,8%, czwarte miejsce w Polsce;

4. Powiat drawski - 37,1%, szóste miejsce w Polsce;

5. Powiat sławieński - 36,6%, ósme miejsce w Polsce;

6. Powiat gryfiński - 36,4%, dziewiąte miejsce w Polsce;

7. Powiat koszaliński - 35,3%;

8. Powiat choszczeński - 35,2%;

9. Powiat szczecinecki - 34,6%.

Dla wielu mieszkańców tych powiatów tak wysokie bezrobocie to ogromna tragedia, niemoc, brak perspektyw oraz niedożywienie dzieci.

Samorządy powiatowe nie są w stanie skutecznie przeciwdziałać skutkom bezrobocia bez wsparcia finansowego z budżetu państwa, czyli bez środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu z Funduszu Pracy.

Panie Ministrze! Od wielu lat środki te są systematycznie pomniejszane. W tym roku osiągnęły poziom najniższy. Ubolewam nad tym i przeżywam to, że stało się to w roku pierwszego budżetu koalicji SLD-UP, chociaż rozumiem okoliczności i przyczyny.

Dla przykładu podam, że powiat szczecinecki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu z Funduszu Pracy otrzymywał:

- w 1998 r. - 9 milionów 230 tysięcy100 zł, dziewięć tysięcy pięciuset siedemdziesięciu dwóch bezrobotnych;

- w 1999 r. - 5 milionów 102 tysiące 200 zł, dziewięć tysięcy dziewięciuset siedemdziesięciu czterech bezrobotnych;

- w 2000 r. - 3 miliony 33 tysiące 600 zł, dziesięć tysięcy siedmiuset czternastu bezrobotnych;

- w 2001 r. - 2 miliony 907 tysięcy 300 zł, dwanaście tysięcy dwunastu bezrobotnych;

- plan na 2002 r. - 1 milion 118 tysięcy zł, dwanaście tysięcy stu siedemdziesięciu bezrobotnych.

Z porównania roku 2002 do roku 1998 wynika, że środki finansowe dla wymienionego powiatu zmniejszyły się prawie ośmiokrotnie przy wzroście liczby bezrobotnych o prawie trzy tysiące osób.

Mając więc na uwadze przedstawione okoliczności, uprzejmie proszę Pana Ministra o zweryfikowanie wielkości środków finansowych przyznanych z Funduszu Pracy powiatowi szczecineckiemu stosownie do algorytmu ustalonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2002 r., DzU nr 46, poz. 425.

Kwota przyznana z Funduszu Pracy dla powiatu szczecineckiego na rok 2002 wynosi 1 milion 230 tysięcy 700 zł. Według oświadczenia i wystąpienia do Pana Ministra władz samorządowych powiatu szczecineckiego (pismo nr WP 0717-1/2002) kwota ta powinna wynosić 1 milion 969 tysięcy 200 zł. Jest zatem zaniżona o 738 tysięcy 500 zł.

Moje wątpliwości budzi ustalenie dwóch wskaźników, Wa i Wd, wzoru algorytmu zawartego w §4 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2002 r. Zgodnie z §4 ust. 2 pkt 4 Wa to wskaźnik korygujący, uwzględniający wysokość stopy bezrobocia w powiecie 31 grudnia poprzedniego roku, wynoszący:

a) 1,0 dla powiatów, w których stopa bezrobocia nie przekroczyła przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;

b) 1,5 dla powiatów, w których stopa bezrobocia nie przekroczyła dwukrotności przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;

c) 2,0 dla powiatów, w których stopa bezrobocia przekroczyła dwukrotność przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.

Przeciętna stopa bezrobocia w kraju, liczona jako średnia arytmetyczna stóp w miesiącach od stycznia do grudnia 2001 r., według danych zawartych na stronie internetowej ministerstwa, wynosi 16,2%. Stopa bezrobocia w powiecie szczecineckim 31 grudnia 2001 r. wynosiła 34,6%. W związku z tym wartość współczynnika Wa w algorytmie dla powiatu szczecineckiego winna wynosić 2, a nie- jak przyjęło ministerstwo - 1,5. Ma to znaczący wpływ na wyliczanie należnych środków finansowych dla wymienionego powiatu.

Podobna sytuacja jest w przypadku wartości współczynnika Wd. Zgodnie z §4 ust. 2 pkt 7 cytowanego już rozporządzenia Wd to współczynnik korygujący, uwzględniający udział bezrobotnych absolwentów w ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych w powiecie 31 grudnia roku poprzedzającego, wynoszący:

a) 1,0 dla powiatów, w których udział bezrobotnych absolwentów w ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych nie przekroczył 0,7-krotności przeciętnego udziału bezrobotnych absolwentów w ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych w kraju,

b) 1,2 dla powiatów, w których udział bezrobotnych absolwentów w ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych nie przekraczał przeciętnego udziału bezrobotnych absolwentów w ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych w kraju,

c) 1,4 - dla powiatów, w których udział bezrobotnych absolwentów w ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych przekracza przeciętny udział bezrobotnych absolwentów w ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych w kraju.

Średni przeciętny udział bezrobotnych absolwentów w ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych w kraju, liczony jako średnia arytmetyczna z miesięcy od stycznia do grudnia 2001 r., według danych zawartych na stronie internetowej ministerstwa, wynosi 5,2%.

W powiecie szczecineckim udział bezrobotnych absolwentów w ogólnej liczbie bezrobotnych 31 grudnia 2001 r. wynosił 3,7%. Wobec tego wartość współczynnika Wd winna wynosić 1,2, a nie - jak przyjęło ministerstwo - 1,0.

Takie współczynniki, Wa - 2 i Wd - 1,2, powodują, że wielkość środków finansowych z Funduszu Pracy dla powiatu szczecineckiego winna wynosić 1 milion 969 tysięcy 200 zł, a nie 1 milion 230 tysięcy 700 zł.

Samorząd powiatowy, wspólnie z samorządami gminnymi, podjął wiele działań zmierzających do aktywizacji bezrobotnych. Wszystkie te działania nie przyniosą skutku, jeżeli nie zostanie skorygowana ta kwota, która wynika ze wskazanych ewidentnych błędów.

Dla porównania podaję, że w roku 2001 powiat szczecinecki otrzymał z Funduszu Pracy kwotę 2 milionów 915 tysięcy 451 zł, przy liczbie dziesięciu tysięcy siedmiuset czternastu bezrobotnych branej do podstawy naliczeń z roku 2000. Przyznana kwota na rok 2002 z wykazanym błędem jest o 1 milion 684 tysiące 750 zł mniejsza niż w roku 2001, przy wzroście liczby bezrobotnych do dwunastu tysięcy dwunastu.

Szanowny Panie Ministrze! Proszę wybaczyć, że moje oświadczenie jest tak szczegółowe i obszerne. Przedstawiłem problem ogromnej wagi, dotyczący wielu bezrobotnych, którzy ogromnie liczą na Pana, samorządów i moje działania, na zmianę swego bytu dzięki otrzymaniu jakichkolwiek szans na poprawę okresową lub przekwalifikowanie. O wiele trudniej jest znaleźć jakąkolwiek pracę w powiecie szczecineckim lub typowych gminach popegeerowskich niż w powiatach, w których stopa bezrobocia nie przekracza 10%.

Proszę Pana Ministra o podjęcie działań zmierzających do sprawdzenia przytoczonych przeze mnie argumentów.

Serdecznie pozdrawiam.

Z należnym szacunkiem
Witold Gładkowski


Spis oświadczeń