Spis oświadczeń


7. posiedzenie Senatu RP

30 stycznia 2002 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senatora Witolda Gładkowskiego

Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego.

Wielce Szanowny Panie Ministrze!

Pozwalam sobie przedstawić Panu propozycję, projekt pomocy w rozwiązaniu problemu ciągłego wzrostu wydatków ponoszonych przez pacjentów oraz kasy chorych na leki stosowane w lecznictwie otwartym. Program ten nazwany "Monitoringiem ordynacji leków w ZRKCh" jest autorstwa zachodniopomorskiej kasy chorych.

Podstawą do opracowania i wdrożenia tego programu było przyjęcie założenia wynikającego z definicji leku, która opisuje go jako substancję chemiczną o ściśle określonym składzie i budowie strukturalnej.

Współczesne leki w poszczególnych grupach terapeutycznych, oferowane przez wiele firm farmaceutycznych, różnią się wyłącznie nazwą handlową, opakowaniem, dodatkami smakowymi, zapachowymi, kolorem. Substancje czynne, czyli właściwe składniki leku są dla wszystkich leków w ramach danej grupy terapeutycznej identyczne i ściśle określone przez indeks nazw międzynarodowych. Często praktyką jest produkowanie przez polskie firmy farmaceutyczne leków na zachodzie, a następnie ich sprzedaż w Polsce jako preparatów znanych firm farmaceutycznych, zwykle po znacznie wyższej cenie niż preparaty rodzime. Sprawnie przeprowadzane akcje promocyjne znanych firm farmaceutycznych motywują lekarzy do ordynowania tych preparatów, w wielu przypadkach wbrew zasadom farmakoekonomiki.

Przedstawione mechanizmy, powodujące nieuzasadniony wzrost wydatków na leki, który dotyka zarówno pacjentów, jak i ZRKCh, zmusiły do poszukiwania metod przeciwdziałania temu zjawisku. Wynikiem przeprowadzonych prac jest wdrożenie programu "Monitoring ordynacji leków w ZRKCh".

Korzyści osiągnięte dzięki wdrożonemu programowi dotyczą w całości pacjentów. W 2001 r. funkcjonowanie programu spowodowało zmniejszenie wydatków na leki, ponoszonych bezpośrednio przez pacjentów ubezpieczonych w ZRKCh, o 7 milionów 500 tysięcy zł. W tym samym czasie ZRKCh zaoszczędziła z funduszu na refundację leków 8 milionów 500 tysięcy zł. Zaoszczędzone środki przeznaczono na finansowanie świadczeń zdrowotnych. W trakcie funkcjonowania programu nie stwierdzono żadnych niekorzystnych skutków z niego wynikających.

Moim zdaniem znaczne oszczędności finansowe i brak niekorzystnych skutków programu oraz pomijalnie niskie koszty wdrożeniowe dają szansę na poprawę finansowania świadczeń zdrowotnych przez kasy chorych oraz pozwalają na obniżenie kosztów leczenia ponoszonych przez społeczeństwo. Efektem wdrożenia tego programu w skali kraju byłyby wielomilionowe oszczędności.

Jeżeli ten program spotka się z Pana zainteresowaniem i uzna Pan za celowe uzyskanie bliższych danych lub informacji, będę wdzięczny za zainteresowanie.

Serdecznie pozdrawiam
Witold Gładkowski


Spis oświadczeń