Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 5. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 4), przekazał Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, dnia 24.12.2001 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 18 grudnia 2001 r. znak: LP/043/71/01/V oświadczeniem Pana senatora Witolda Gładkowskiego złożonym podczas 5 posiedzenia Senatu RP w dniu 13 grudnia 2001 r. w sprawie środków dla powiatowych urzędów pracy w Szczecinku i Sławnie na refundację pracodawcom wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom oraz opłaconych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społecznej, uprzejmie informuję:

Z uwagi na znacznie wyższe od określonych w ustawie budżetowej na 2001 r. (planie Funduszu Pracy) faktyczne wydatki na zasiłki i świadczenia przedemerytalne, sytuacja finansowa Funduszu Pracy w br. jest bardzo napięta i dotyczy wszystkich urzędów pracy. Konsekwencją tego są m.in. opóźnienia w refundacji pracodawcom wynagrodzeń wypłaconych młodocianym pracownikom i opłaconych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.

W celu uregulowania jeszcze w bieżącym roku wszystkich wymagalnych zobowiązań ciążących na powiatowych urzędach pracy, Rada Ministrów w dniu 27 listopada br. przyjęła i skierowała do parlamentu projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej przewidujący m.in. przyznanie dodatkowej dotacji dla Funduszu Pracy w kwocie 600 mln zł na opłatę zobowiązań, których termin płatności upływałby z końcem br.

Ustawa ta została w dniu 13 grudnia 2001 r. przyjęta przez Sejm i Senat RP. Po jej opublikowaniu oraz przekazaniu przez Ministerstwo Finansów dodatkowej dotacji dla Funduszu Pracy, Prezes Krajowego Urzędu Pracy bezzwłocznie przekaże powiatowym urzędom pracy środki umożliwiające uregulowanie powyższych zobowiązań.

Jerzy Hausner


Oświadczenie