Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Witolda Gładkowskiego
i Zbigniewa Zychowicza, złożone na 4. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3):Warszawa, dnia 20.12.2001 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Szanowny Panie Marszałku,
Nawiązując do oświadczenia Panów Senatorów Witolda Gładkowskiego i Zbigniewa Zychowicza w sprawie udzielenia pomocy finansowej na rozbudowę usług w domu pomocy społecznej w Bornem - Sulinowie, uprzejmie informuję, że nie mogą złożyć żadnych deklaracji dotyczących dofinansowania rozbudowy ww. Domu z uwagi na fakt, iż projekt budżetu państwa na 2002 rok nie przewiduje środków inwestycyjnych dla domów pomocy społecznej.
Zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2001 (Dz. U. nr 150, poz. 983 z późn. zm.) z budżetu państwa mogły być udzielane dotacje celowe na dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego jako zadania własne (prowadzenie domów pomocy społecznej jest od 1999 roku zadaniem własnym powiatu dofinansowywanym z budżetu państwa), tylko do czasu podpisania kontraktów wojewódzkich, nie dłużej jednak niż do końca 2001 roku. W związku z powyższym w pracach nad projektem budżetu państwa na 2002 rok nie brano pod uwagę potrzeb inwestycyjnych domów pomocy społecznej.
Kontrakty wojewódzkie opracowane zostały na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2000 roku o zasadach wspierania rozwoju regionalnego (Dz. U. nr 48, poz. 550) i wydanego na jego podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2000 roku w sprawie przejęcia programu wsparcia na lata 2001-2002 (Dz. U. Nr 122, poz. 1326, zm. Dz. U. z 2001 r. Nr 39, poz. 460). Ich priorytety nie uwzględniały jednak zadań inwestycyjnych w placówkach pomocy społecznej. Zostały podpisane i przyjęte do realizacji w połowie bieżącego roku. W drugiej połowie roku zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 2 marca 2001 roku o wykonywaniu budżetu państwa w roku 2001 oraz o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2001 (Dz. U. Nr 55, poz. 574 z późn. zm.) aneksami do kontraktów, dopisane zostały domy pomocy społecznej, które realizowały zadania inwestycyjne ze środków budżetu wojewody lub ze środków rezerwy celowej budżetu państwa. W ten sposób w kontrakcie wojewódzkim województwa zachodniopomorskiego znalazł się również Dom Pomocy Społecznej w Bornem-Sulinowie, jednak bez jakichkolwiek zapisów co do gwarancji dofinansowania w ramach kontraktu w roku 2002.
W obawie przed prośbą zaniechania koniecznych do kontynuacji inwestycji Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podjęło działania w celu zabezpieczenia środków w rezerwie celowej budżetu państwa na dofinansowanie inwestycji w domach pomocy społecznej. Wystąpiliśmy również do Ministra Infrastruktury Pana Marka Pola z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tej trudnej sytuacji.
Wierzę, że wynikiem tych działań będzie możliwość wspierania zadań inwestycyjnych w domach pomocy społecznej ze środków rezerwy celowej budżetu państwa, bądź też w ramach kontraktów wojewódzkich. Wówczas będzie możliwe również dofinansowanie zadania inwestycyjnego w Bornem-Sulinowie.
Doceniając inicjatywy samorządów lokalnych, które zagospodarowują tereny opuszczone przez wojska radzieckie, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od dwóch lat wspiera inwestycję Domu Pomocy Społecznej w Bornem-Sulinowie ze środków rezerwy celowej budżetu państwa, zarówno w zakresie wydatków inwestycyjnych jak i bieżących związanych z n
owo uruchamianymi miejscami.Na zakończenie chciałbym jednak zwrócić uwagę na fakt, że plany dotyczące rozbudowy Domu, jako miejsca służącego przede wszystkim leczeniu i rehabilitacji osób chorych na stwardnienie rozsiane nie mieszczą się w zadaniach domu pomocy społecznej. Zgodnie z art. 20 ust. 3a ustawy z dnia 29 listopada 1990 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 roku nr 64, poz. 414 z późn. zm.) dom umożliwia jedynie korzystanie z przysługujących na podstawie odrębnych przepisów usług zdrowotnych (r
ealizowanych na bazie zakładów opieki zdrowotnej lub przez pracowników w nich zatrudnionych). W obecnym stanie prawnym kasa chorych nie może podpisać umowy z domem pomocy społecznej, gdyż nie jest on zakładem opieki zdrowotnej.Z wyrazami szacunku
Minister
Up. Sekretarz Stanu
Jolanta Banach