Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 4. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3), przekazał Minister Kultury:

Warszawa, dnia 13 grudnia 2001 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na skierowane do mnie pismo z 5 grudnia 2001 r., przekazujące treść oświadczenia złożonego przez Senatora Witolda Gładkowskiego, podczas 4. posiedzenia Senatu w dniu 29 listopada 2001 r., a dotyczącego funkcjonowania oraz problemów z jakimi boryka się litewskie Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie, istniejące w ramach Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Kultury już od lat wspiera polskie i litewskie inicjatywy oraz projekty służące dobrej współpracy między naszymi Państwami, ratowaniu wspólnego dziedzictwa narodowego czy też wymianie naukowej i kulturalnej. Tym bardziej cieszy mnie fakt zainteresowania Sejmiku Zachodniopomorskiego wileńskim Muzeum a także chęć podjęcia wspólnych prac. Pragnę jednak zaznaczyć, że zarówno Instytut Polski w Wilnie jak i polskie służby dyplomatyczne na Litwie czynnie współpracują z tą placówką. Chciałbym podkreślić, że nic nie leży na przeszkodzie podjęcia przez Muzeum w Wilnie systematycznych kontaktów z instytucjami naukowymi w kraju. Podległy im Urząd chętnie włącza się do takich inicjatyw, choć mam tu na myśli nie tylko państwowe muzea czy instytucje kultury.

Do tej pory Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie nigdy nie zwracało się o pomoc do polskiego Ministerstwa Kultury. jednocześnie uprzejmie informuję, że jestem w stałym kontakcie zarówno z Ambasadą RP jak i Instytutem Polskim w Wilnie i jeśli taka pomoc będzie potrzebna z pewnością zostanę poinformowany oraz rozpocznę, wspólnie ze Stroną Litewską, działania na rzecz Muzeum.

Łączę wyrazy szacunku

Andrzej Celiński


Oświadczenie