Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Adama Gierka, złożonym na 26. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 25):
Warszawa, 18 listopada 2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
w związku z oświadczeniem Pana Senatora Adama Gierka, w sprawie zakresu kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych, przekazuję wyjaśnienia:
Zakres kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych, oprócz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. nr 51, poz. 458), określa również Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie podstawy programowej kształcenia w profilach kształcenia ogólnozawodowego (Dz.U. Nr 50, poz. 451) oraz podstawy programowe kształcenia w zawodzie (publikowane oddzielnie dla poszczególnych zawodów).
Treści edukacyjne występujące w zakresie rozszerzonym dla poszczególnych przedmiotów ogólnokształcących można odnaleźć w przedmiotach kształcenia ogólnozawodowego jak również w przedmiotach kształcenia w zawodach.
Tak więc, np. w technikum elektronicznym, przedmioty zawodowe przygotowują z informatyki w zakresie rozszerzonym, a w szkołach o kierunku rolniczo-spożywczym możliwe jest rozszerzenie biologii.
Równocześnie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 22 sierpnia 2002 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. Nr 137, poz. 1155), od 1 września 2002 r. dyrektor technikum ma do swojej dyspozycji 5 godzin tygodniowo, część z tych godzin przeznacza się na nauczanie przedmiotów ujętych w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym, przy czym w klasie IV wymiar tych zajęć edukacyjnych nie może być mniejszy niż 2 godziny tygodniowo.
Zgodnie z wymienionym wyżej rozporządzeniem, istnieje również możliwość zwiększenia liczby godzin przez organ prowadzący szkołę.
Tak więc, na realizację programu nauczania przedmiotu w zakresie rozszerzonym, w innych szkołach średnich niż liceum ogólnokształcące, prawo umożliwia przeznaczenie od 2 do 7 godzin lekcyjnych w całym etapie edukacyjnym.
Jestem przekonana, że podjęte przez resort działania zapewnią absolwentom wszystkich szkół średnich przygotowanie ogólnokształcące w zakresie umożliwiającym zdanie egzaminu maturalnego na wybranym poziomie.
Z wyrazami szacunku
w/z MINISTRA
PODSEKRETARZ STANU
Tadeusz Sławecki