Oświadczenie


Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Genowefy Ferenc, złożonym na 79. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 84):

Warszawa, 19 kwietnia 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W nawiązaniu do pisma Pana Marszałka z dnia 6 kwietnia 2005 r. znak: BPS/DSK-043-145/05, otrzymanym za pośrednictwem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przy którym nadesłano tekst oświadczenia złożonego przez Panią Senator Genowefę Ferenc podczas 79 posiedzenia Senatu RP w dniu 1 kwietnia 2005 r. w sprawie opodatkowania podatkiem akcyzowym gazu płynnego na cele grzewcze uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

W związku z koniecznością przeciwdziałania patologicznym zjawiskom wykorzystywania oleju opałowego jako napędowego oraz stosowania do napędu pojazdów samochodowych, nieopodatkowanych akcyzą, gazów płynnych - propanu, butanu, mieszanin propanu-butanu i innych gazów płynnych sprzedawanych luzem jak i w butlach przeznaczonych na cele opałowe Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego.

Powyższy projekt rozporządzenia zakłada zrównanie stawki akcyzy na olej opałowy (tzw. lekki) do poziomu stawki jak dla oleju napędowego. Oznacza to wzrost opodatkowania akcyzą lekkiego oleju opałowego z kwoty 233,00 zł/1.000 l do kwoty 1.028,00 zł/1.000 l.

W przypadku gazu płynnego niniejszy projekt zawiera również regulację opodatkowania akcyzą gazu płynnego wykorzystywanego na cele opałowe w wysokości 695,00 zł/1.000 kg, tj. do wysokości jak dla gazu płynnego do napędu pojazdów samochodowych.

Należy nadmienić, iż wprowadzenie z chwilą akcesji do Unii Europejskiej instytucji składów podatkowych, objętych szczególnym nadzorem podatkowym, ograniczyło lecz nie wyeliminowało zjawiska wykorzystywania gazu płynnego i oleju opałowego do celów napędowych. Pełne uszczelnienie systemu poboru akcyzy za pośrednictwem nawet dalece rozwiniętego systemu procedur kontroli w ramach składów podatkowych nie daje jednakże gwarancji zapobiegania nieprawidłowościom u bezpośredniego konsumenta paliw. Nie jest bowiem możliwe objęcie kontrolą wszystkich ogniw, fizycznego ruchu paliwa, aż do konsumenta ostatecznego. Tak więc występujących nieprawidłowości w obrocie wymienionymi powyżej nośnikami energii nie da się zatem zlikwidować tylko i wyłącznie poprzez system wzmożonych, uszczelniających kontroli w składach podatkowych.

Należy zatem jeszcze raz podkreślić, iż celem dotychczasowych prac nad projektem rozporządzenia Ministra Finansów nie był głównie cel fiskalny lecz zamiar wyeliminowania szarej strefy i strat wynikających z nieuczciwych praktyk wykorzystywania oleju opałowego i gazu do celów napędowych pojazdów samochodowych.

Podkreślenia wymaga również to, iż zaproponowane regulacje dotyczące oleju opałowego lekkiego i gazu zużywanego na cele opałowe aktualnie nie przewidywały systemu zwrotów akcyzy gdyż mogłoby to, co jest bardzo prawdopodobne, zrodzić patologiczne zjawisko prób wyłudzania zwrotów, których skala mogłaby być podobna do dzisiejszych patologii związanych z wykorzystywaniem oleju opałowego i gazu przeznaczonych na cele opałowe do napędu pojazdów samochodowych.

Mając jednakże na uwadze fakt, iż wprowadzenie w życie proponowanych rozwiązań spowodowałoby wzrost kosztów ogrzewania, związany ze wzrostem cen, Prezes Rady Ministrów polecił opracowanie pakietu działań osłonowych, zapewniających rekompensatę wzrostu kosztów ogrzewania dla licznych grup społecznych korzystających z tych źródeł energii.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Jarosław Neneman


Oświadczenie