Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Genowefy Ferenc, złożonym na 62. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 63), przekazał Minister Finansów:
Warszawa, 2004-04-24
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senat
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z przesłanym przy piśmie znak: BPS/DSK-043-241-04 z dnia 25 maja 2004 r. oświadczeniem złożonym przez Panią senator Genowefę Ferenc, podczas 62 posiedzenia Senatu RP w dniu 20 maja 2004 r. w sprawie wysokości akcyzy na wyroby futrzarskie uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Po przystąpieniu Polski do struktur Unii Europejskiej, tj. od 1 maja 2004 r. skóry futerkowe ze zwierząt szlachetnych oraz odzież i dodatki odzieżowe wykonane ze skór futerkowych zwierząt szlachetnych, zgodnie z poz. 43 - 45 załącznika nr 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), pozostały w grupie wyrobów akcyzowych podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Z uwagi na to, iż wyroby te zaliczane są do grupy wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych nie podlegają regulacjom wynikającym z przepisów prawa unijnego w tym zakresie.
Tym niemniej, zgodnie z art. 3 ust. 3 dyrektywy Rady Nr 92/12/EEC z dnia 25 lutego 1992 r. państwa członkowskie zachowują prawo do wprowadzania lub utrzymania podatków nakładanych na te towary inne niż towary objęte zharmonizowaną akcyzą, o ile podatki te nie spowodują zwiększenia formalności związanych z przekroczeniem granicy w obrocie handlowym pomiędzy państwami członkowskimi.
A zatem, wstąpienie Polski do struktur UE nie obligowało do zniesienia czy też zmiany obowiązującego do dnia 30 kwietnia br. opodatkowania akcyzą wyrobów futrzarskich.
Analizując regulacje zawarte w powołanej powyżej ustawie, należy zauważyć, iż stawka akcyzy na wyroby niezharmonizowane została określona zgodnie z art. 75 ust. 1 w wysokości 65%.
Jednakże, Minister Finansów korzystając z delegacji ustawowej, rozporządzeniem z dnia 22 kwietnia br. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 87, poz. 825 z późn. zm.) obniżył i zróżnicował ustawową stawkę akcyzy, ustalając dla skór futerkowych ze zwierząt szlachetnych stawkę w wysokości 25%, a dla odzieży i dodatków odzieżowych wykonanych z tych skór stawkę w wysokości 17,6%.
Wymienione stawki akcyzy zostały określone w jednakowej wysokości dla tych wyrobów sprzedawanych w kraju, dostarczanych i nabywanych wewnątrzwspólnotowo oraz importowanych.
Pragnę podkreślić, iż zgodnie z art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 wraz ze zm.) podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane, w tym przypadku wyroby futrzarskie objęte akcyzą, na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na teryt
orium kraju, przysługuje zwrot akcyzy.Zgodnie z treścią niniejszej regulacji zwrot akcyzy następuje na wniosek podmiotu dokonującego dostawy wewnątrzwspólnotowej.
Szczegółowe warunki, tryb oraz terminy zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz rodzaje dokumentów potwierdzających tę dostawę jak również sposób jej potwierdzenia, określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy
wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz.U. Nr 74, poz. 673).Jednocześnie eksport wyrobów futrzarskich, zgodnie z art. 23 ust. 1 cytowanej powyżej ustawy, zwolniony jest z akcyzy.
Ministerstwo Finansów przygotowuje ponadto nowelizację rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 2004 r., w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 97, poz. 966) w którym m.in. wprowadzi zapis umożliwiający zwrot akcyzy od eksportowanych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Zwolnienie takie będzie realizowane poprzez zwrot zapłaconego podatku akcyzowego, po spełnieniu warunków, które zostaną określone w ww. rozporządzeniu.
Zasygnalizowania wymaga fakt, iż nowa sytuacja społeczno-gospodarcza związana z liberalizacją po 1 maja br. zasad obrotu handlowego z innymi krajami UE, zniesienie barier celnych oraz niższe koszty wytwarzania mogą prowadzić do obniżenia się konkurencyjności polskich producentów wyrobów futrzarskich.
Chciałbym podkreślić, iż resort uważnie obserwuje procesy zachodzące na rynku futrzarskim oraz poziom dochodów budżetowych, nie tracąc z pola widzenia ważnego celu jakim jest poprawa sytuacji producentów wyrobów futrzarskich.
Ministerstwo Finansów w pełni podziela troskę o przyszłość producentów branży futrzarskiej. Dostrzega potrzebę wypracowania takich warunków, które pozwolą na konkurowanie na wspólnotowym rynku UE. Nie można jednak zgodzić się ze stwierdzeniem, iż zniesienie akcyzy jest tym instrumentem, który rozwiązuje problem konkurencyjności. Należy bowiem zauważyć, iż występujące różnice poziomu cen na tym rynku między Polską, a innymi krajami wynikają również z innych niż stawki akcyzy, czynników.
Przyjęte w aktualnym stanie prawnym stawki akcyzy na skóry futerkowe zwierząt szlachetnych i wyroby odzieżowe z tych skór nie przekreślają jednocześnie możliwości obniżenia akcyzy na te wyroby czy nawet zwolnienia z opodatkowania. Tym niemniej, rozważenie tej sprawy będzie możliwe dopiero po przeanalizowaniu funkcjonowania branży futrzarskiej w strukturach UE i przeprowadzeniu wnikliwych analiz w tym zakresie.
Pozostaję z szacunkiem
Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW
PODSEKRETARZ STANU
Wiesław Czyżowicz