Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Dziemdzieli, złożone na 86. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 91), :
Warszawa, dnia 22 sierpnia 2005 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku!
Przedkładam niniejszym odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Dziemdzieli złożone podczas 86 posiedzenia Senatu RP w dniu 22 lipca 2005 roku.
Istotą oświadczenia jest zwrócenie uwagi na problemy gminy Ozorków związane z ulicami o nieuregulowanych stanach prawnych, powstałymi w wyniku parcelacji przeprowadzonej w 1930 roku.
Udzielając odpowiedzi na pytania postawione w oświadczeniu pragnę wyjaśnić, co następuje:
1. Przedmiotowe działki położone w miejscowości Sokolniki-Las gmina Ozorków powstały w wyniku parcelacji przeprowadzonej w 1930 r. na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz.U. Nr 23 poz. 202 z późn. zm.). Zgodnie z art. 66 tego rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym w roku 1930 urządzone ulice i drogi muszą być przejęte przez gminę, o ile przy nich powstały zabudowania na łącznej długości frontów z obydwóch stron, wynoszącej co najmniej jedną trzecią część całej długości frontów. Po roku 1936 r. podobną treść miał przytoczony przez pana Senatora art. 67 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej. Jednakże jak wynika z oświadczenia Pana Senatora, do prawnego i faktycznego przekazania ulic na rzecz Skarbu Państwa jak też gminy nigdy nie doszło.
2. Należy mieć również na uwadze, że obowiązująca w tym czasie ustawa z dnia 10 grudnia 1920 r. o budowie i utrzymaniu dróg publicznych w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1921 r. Nr 6, poz. 32 z późn. zm.) za drogi gminne uznawała drogi zaliczone uchwałą rady gminnej lub miejskiej do takich dróg. Również później obowiązujące przepisy regulujące sprawy dróg publicznych (dekret z 4 sierpnia 1956 r. o podziale dróg publicznych - Dz.U. Nr 35, poz. 158, ustawa z dnia 29 marca 1962 o drogach publicznych - Dz.U. Nr 14 poz. 60) wymagały odpowiedniego aktu prawnego odpowiedniego organu zaliczającego drogę do kategorii dróg publicznych.
3. Przepis art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133 poz. 872 z późn. zm.) dotyczy nieruchomości pozostających w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie stanowiących ich własności, a zajętych pod drogi publiczne. Nie ma więc zastosowania w sytuacji istniejącej w miejscowości Sokolniki-Las, gdyż przedmiotowe drogi nie były zaliczone do kategorii dróg publicznych.
4. A zatem skoro przedmiotowe drogi nigdy nie zostały zaliczone do kategorii dróg publicznych to nie są one drogami publicznymi - gminnymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Mogą być one drogami zewnętrznymi w rozumieniu art. 8 ustawy o drogach publicznych, a ich utrzymanie należeć będzie do właścicieli terenów, na których znajdują się te drogi. Zaś jeżeli drogi te spełniają wymaganie określone w art. 7 ust. 1 ustawy o drogach publicznych (drogi stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom), wówczas jest możliwe zaliczenie ich przez radę gminy do kategorii dróg publicznych. Wtedy też konieczne byłoby uregulowanie spraw własności dróg tj. nabycie praw do nieruchomości zajętych pod drogi na podstawie umów cywilno-prawnych lub przejęcie tych praw w drodze wywłaszczenia.
5. Biorąc pod uwagę powyższe, Ministerstwo Infrastruktury nie widzi potrzeby podjęcia prac legislacyjnych dotyczących regulacji stanu prawnego ulic powstałych w wyniku parcelacji.
Przedkładając powyższe wyjaśnienia, wyrażam nadzieję, że stanowią one odpowiedź na pytania postawione w oświadczeniu pana Senatora.
Z szacunkiem
Jan Ryszard Kurylczyk