Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Dziemdzieli, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72), przekazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa:

Warszawa, 11.01. 2005 r.

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Uzupełniając odpowiedź, jakiej udzielił Panu Marszałkowi Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Gospodarki i Pracy i na przesłane przez Pana Senatora Józefa Dziemdzielę oświadczenie w sprawie częstych przerw w dostawie energii elektrycznej w miejscowościach położonych w gminie Zgierz - jako sprawujący nadzór właścicielski nad Łódzkim Zakładem Energetycznym S.A. - poniżej przedstawiam następujące wyjaśnienia.

Łódzki Zakład Energetyczny S.A., działając jako dostawca energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych z sieci rozdzielczej m.in. w miejscowościach Ustronie, Grotniki, Jedlicze w gminie Zgierz, dotrzymuje określonych w umowach i w obowiązującym Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 25-09-2000 r. (Dz.U. nr 85, poz. 957), standardów jakościowych obsługi odbiorców.

Nie oznacza to, że odbiorcy nie są narażeni na przerwy w dostawie energii elektrycznej. Przerwy te są spowodowane przede wszystkim zakłóceniami i awariami w rozległej, napowietrznej sieci rozdzielczej 15 kV, która z racji swojego charakteru jest bardziej podatna na różne zewnętrzne czynniki atmosferyczne i działania automatyk sieciowych (m.in. samoczynnego ponownego załączania).

Odnosząc się w tym miejscu do zarzutów i bezczynności ŁZE S.A. wobec licznych przerw w dostawach energii elektrycznej pragnę podkreślić, że ŁZE S.A. nie ma większego wpływu na zdarzenia losowe powodujące występowanie zakłóceń i uszkodzeń awaryjnych w sieci rozdzielczej, a mimo to każde takie zakłócenie oraz przebieg jego likwidacji jest zawsze wnikliwie analizowany przez służby ruchowe oraz eksploatacyjne zakładu. W celu spełnienia oczekiwanych przez Klientów standardów zasilania, ŁZE S.A. na bieżąco stara się modernizować (w miarę posiadanych środków finansowych) najbardziej awaryjne fragmenty sieci rozdzielczej. W odniesieniu do sieci zasilającej miejscowości Ustronie, Grotniki, Jedlicze zrealizowano i dodatkowo zaplanowano m.in.:

• W roku 2000-2004 na liniach 15 kV i 0,4 kV zasilających powyższe miejscowości przechodzących w obszarze o wysokim zalesieniu prowadzone były zabiegi eksploatacyjne polegające na bieżących przeglądach oraz wycince drzew i gałęzi, stanowiących zagrożenie dla linii.

• Do 30 grudnia 2004 r. została zakończona budowa nowej linii zasilającej, zastępująca awaryjny kabel 15 kV w izolacji z polietylenu niesieciowanego w odgałęzieniu zasilającym stację nr 40256 Jedlicze-7. Omawiany kabel uległ trzykrotnie awarii w br. (w styczniu, sierpniu i wrześniu).

• W planie inwestycyjnym na 2005 rok ujęte zostały prace polegające na zaizolowaniu znacznych fragmentów linii 15 kV (około 3 km w systemie PASS) w najbardziej zadrzewionym terenie oraz montaż odłączników sekcjonujących sieć - sterowanych zdalnie (radiowo) z dyspozytorni ruchu. W liniach 0,4 kV zaplanowano wymianę awaryjnych przyłączy napowietrznych na wykonane przewodem izolacyjnym. Planowane są również dalsze przeglądy linii zasilających SN i nN, oraz wycinka drzew i gałęzi w bezpośrednim otoczeniu linii.

Łódzki Zakład Energetyczny S.A. na bieżąco (w miarę możliwości finansowych i prawnych) podejmuje działania eksploatacyjne zmierzające do zapewnienia Odbiorcom w miejscowościach Ustronie, Grotniki, Jedlicze (jak również i w pozostałych obszarach) dostawy energii o standardach zgodnych z obowiązującymi przepisami.

W obszarze działania zgierskiego Oddziału Gospodarki Majątkiem Sieciowym ŁZE S.A. wymieniono w 2004 roku 14 odcinków awaryjnych linii kablowych 15 kV o łącznej długości 4,1 km. Jest to efekt znacznego wzrostu nakładów na modernizację sieci i poprawę jakości zasilania (po raz pierwszy w takim wymiarze od kilkunastu lat). Wykonane już prace oraz realizacja zaplanowanych działań na 2005 r. powinna w znacznym stopniu wyeliminować uciążliwe przerwy awaryjne w dostawie energii elektrycznej również dla odbiorców z miejscowości Ustronie, Grotniki, Jedlicze.

Dostarczenie energii elektrycznej przez ŁZE S.A. do Odbiorców odbywa się na podstawie zawartych i podpisanych przez obie strony, Umów o świadczenie usług przesyłowych i sprzedaży energii elektrycznej, a podłączenie do sieci ŁZE S.A. odbywa się po spełnieniu technicznych warunków przyłączenia przez Odbiorców i podpisaniu umowy przyłączeniowej. Umowy te w zależności od kategorii grup przyłączeniowych Odbiorców zawierają zapisy dotyczące parametrów jakościowych dostarczania energii elektrycznej.

Na dzień dzisiejszy jedynym dokumentem prawnym regulującym szczegółowo parametry jakościowe obsługi odbiorców, jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 25-09-2000 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączania podmiotów do sieci elektroenergetycznych, obrotu energią elektryczną, świadczenia usług przesyłowych, ruchu sieciowego i eksploatacji sieci oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców (Dz.U. nr 85, poz. 957).

Rozpatrywane parametry jakościowe dostaw energii elektrycznej, do miejscowości Ustronie, Grotniki, Jedlicze w gminie Zgierz w latach 2003 i 2004 przedstawiały się następująco:

• Najdłuższa, jednorazowa przerwa w 2003 r. wystąpiła dla odbiorców z grup przyłączeniowych IV i V zasilanych ze stacji nr 40256 Jedlicze-7 w dniu 22-12-2003 r. i wyniosła 8 godz. i 45 min. Należy podkreślić, że przerwa została spowodowana awarią kabla 15 kV. Trwała od momentu samoczynnego wyłączenia linii i obejmowała okres wydzielenia uszkodzonego odcinka, lokalizacji miejsca uszkodzenia i czas jego naprawy w warunkach zimowych. Dla żadnego z odbiorców z grup przyłączeniowych IV i V czas trwania jednorazowej przerwy w 2003 r. nie przekroczył obowiązującego standardu - 36 godzin.

• Najdłuższy, łączny czas trwania wyłączeń awaryjnych w 2003 r. wystąpił dla odbiorców zasilanych ze stacji nr 40256 Jedlicze-7 - suma wszystkich czasów wyłączeń w 2003 r. wyniosła 23 godz. i 20 min. Udział wyłączeń awaryjnych w sieci SN stanowił 14 godz. i 50 minut.

• Najdłuższa jednorazowa przerwa w 2004 r. wystąpiła dla odbiorców z grup przyłączeniowych IV i V zasilanych ze stacji nr 40256 Jedlicze-7 w dniu 19-08-2004 r. i wyniosła 11 godz. i 52 min. Przerwa ta została spowodowana awarią kabla 15 kV. Trwała od momentu samoczynnego wyłączenia linii i obejmowała okres wydzielenia uszkodzonego odcinka, lokalizacji miejsca uszkodzenia i czas jego naprawy. Dla żadnego z odbiorców z grup przyłączeniowych IV i V czas trwania jednorazowej przerwy w okresie od 01-01-2004 r. do 23-12-2004 r. nie przekroczył obowiązującego standardu - 36 godzin.

• Najdłuższy, łączny czas trwania wyłączeń awaryjnych w 2004 r. wystąpił dla odbiorców zasilanych ze stacji nr 40256 Jedlicze-7 - suma wszystkich czasów wyłączeń w wymienionym okresie wyniosła 28 godz. i 51 min. Udział wyłączeń awaryjnych w sieci SN stanowił 25 godz. i 21 min (88%). Dla żadnego z odbiorców z grup przyłączeniowych IV i V łączny czas trwania wyłączeń awaryjnych nie przekroczył obowiązującego standardu.

Przedstawiając powyższe wyjaśnienia wyrażam nadzieję iż współpraca Klientów z Łódzkim Zakładem Energetycznym S.A. ulegać będzie dalszej poprawie, zaś nieuniknione i niezależne od Spółki awarie występować będą coraz rzadziej.

Z poważaniem

PODSEKRETARZ STANU

Dariusz Marzec


Oświadczenie