Minister Finansów przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Dziemdzieli, złożone na 64. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 65):
Warszawa, 2004.07.30
Pan
Longin Hieronom Pastusiak
Marszałek Senat
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na pismo z dnia 30 czerwca 2004 r. nr BPS/DSK-043-289-04 Pana Marszałka, przy którym zostało przesłane oświadczenie złożone przez Pana Senatora Józefa Dziemdzielę, podczas 64 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 24 czerwca 2004 r., w sprawie stosowania art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), uprzejmie informuję:
Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Ministerstwa Infrastruktury, na podstawie art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 6, poz. 35, z późn. zm.), z dniem 1 stycznia 1984 r. wprowadzony został obowiązek uzyskania świadectwa homologacji pojazdów lub decyzji zwalniającej z tego obowiązku.
W okresie wcześniejszym oraz aktualnie świadectwa te wydaje minister właściwy do spraw transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa homologacji oraz decyzje zwalniające z obowiązku ich uzyskania są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera), dla którego zostały one wydane.
Od 1984 r. producent lub importer ww. pojazdów zobowiązany jest dołączyć do sprzedawanych, bądź importowanych pojazdów wyciągi ze świadectw homologacji, stanowiące dla organu rejestrującego źródło informacji o danych technicznych pojazdów.
W myśl zaś art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz.U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515, z późn. zm.), na producencie lub importerze nowego pojazdu samochodowego - w tym także autobusu - spoczywa obowiązek uzyskania dla każdego nowego typu tych pojazdów świadectwa homologacji wydanego przez ministra właściwego do spraw transportu.
Stosownie do brzmienia art. 86 ust. 4 pkt 3 powyższej ustawy z dnia 11 marca 2004 r., przepis art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie dotyczy pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika takie przeznaczenie. Na podstawie bowiem ww. wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji ustalana jest między innymi ilość miejsc (siedzących i do stania).
Uwzględniając powyższe podatnik użytkujący autobusy ma możliwość uzyskania od producenta lub importera dokumentu potwierdzającego wydanie dla danego pojazdu wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania tego świadectwa, a w związku z tym - ustalenia możliwości odliczenia kwoty podatku od towarów i usług zawartego w ocenie nabywanych paliw silnikowych, wykorzystywanych do napędu tych autobusów.
Jednocześnie uprzejmie informuję, iż podobne zasady dotyczące homologacji pojazdów obowiązują w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Reasumując, przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dotyczący braku możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 tej ustawy nie
ma zastosowania do autobusów - wskazanych w oświadczeniu Pana Senatora - jeżeli z danych technicznych określonych na podstawie wyciągów ze świadectw homologacji tych pojazdów wynika, iż są przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.Jednocześnie uprzejmie informuję, iż aktualnie Ministerstwo Finansów nie prowadzi w tym zakresie prac zmierzających do nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Łączę wyrazy szacunku
Z upoważnienia Ministra Finansów
PODSEKRETARZ STANU
Elżbieta Mucha