Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Henryka Dzidy, złożonym na 41. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 39), przekazał Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny:

Warszawa, dnia 22.08.2003 r.

Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Nawiązując do mojej wstępnej odpowiedzi z dnia 2 lipca 2003 roku w przedmiocie oświadczenia Senatora Henryka Dzidy, wygłoszonego na posiedzeniu Senatu w dniu 29 maja 2003 roku - uprzejmie zawiadamiam, że Fundacja "Pro Veritate", reprezentowana przez jej prezesa Rafała Modzelewskiego, nie zaskarżyła doręczonego jej przez Rejonowy Urząd Poczty w Białymstoku w dnu 21 marca 2003 roku zarządzenia prokuratora z dnia 18 marca 2003 roku o odmowie przyjęcia zażalenia na postanowienie Prokuratora Rejonowego Białystok-Południe z dnia 28 stycznia 2003 roku o umorzeniu dochodzenia w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez członków Zarządu Miasta Białegostoku w trakcie organizacji i realizacji inwestycji dla wysypiska odpadów komunalnych w Hryniewiczach - wobec braku znamion czynu zabronionego (art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k.).

Tym samym rozstrzygnięcie to stało się prawomocne i oceny jego zasadności dokonała w trybie nadzoru służbowego Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku, której zlecono analizę prawidłowości biegu tego postępowania oraz trafności dokonanych w jego toku ustaleń.

Stwierdzono, że dochodzenie w kierunku przestępstwa w art. 231 § 1 k.k. przeprowadzone zostało rzetelnie. W jego toku zbadano całość dokumentacji dotyczącej wszystkich wątków sprawy wskazanych w oświadczeniu Senatora Henryka Dzido, a jej treść weryfikowano zeznaniami wszystkich ujawnionych w tej sprawie świadków, w tym również zgłoszonych przez składającego zawiadomienie w imieniu Fundacji "Pro Veritate" - Rafała Modzelewskiego.

Oceniając zebrany w sprawie materiał dowodowy, brak jest przesłanek do kwestionowania zapadłego w niej rozstrzygnięcia. W toku postępowania nie ustalono, aby członkowie Zarządu Miasta Białegostoku podejmowali działania, które można by zakwalifikować z art. 231 § 1 bądź innych przepisów kodeksu karnego.

Należy podkreślić, że decyzje w kwestiach poruszonych w zawiadomieniu o przestępstwie podejmowali członkowie komisji przetargowych, na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a nie - jak twierdzi Fundacja - obecny Prezydent Miasta Białegostoku. W dochodzeniu nie zebrano jakichkolwiek dowodów wskazujących na fałszowanie dokumentacji związanej z wykonywaniem poszczególnych robót ani faktów świadczących o tym, iż prac tych w rzeczywistości nie przeprowadzono.

Bezzasadne okazały się zarzuty rozpoczęcia budowy II pola składowego na terenie wysypiska odpadów i jej kontynuowania bez wymaganych zezwoleń. Wysokość zapłaty za administrowanie wysypiskiem określano umownie, a zasadność wniosków administratora o jej podwyższenie każdorazowo oceniano w Wydziale Gospodarki Komunalnej i przedkładano - celem podjęcia stosownej uchwały - Zarządowi Miasta. Konsultowano ją także z zainteresowanymi podmiotami, takimi jak przewoźnicy i spółdzielnie mieszkaniowe. W toku postępowania nie zebrano dowodów wskazujących, że popełniono przy tym przestępstwo.

Sugestie zawarte w zawiadomieniu o przestępstwie, mające świadczyć o korupcyjnych powiązaniach pracowników Urzędu Miasta z niektórymi podmiotami gospodarczymi, okazały się bezpodstawne i nie zostały poparte jakimikolwiek dowodami. Są to jedynie domysły skarżącego Rafała Modzelewskiego, który nie podał żadnych szczegółów i nie ukrywał, że jego wiedza i przekonanie o trafności zarzutów pochodzą z anonimowych źródeł.

Nie zachodzą zatem przesłanki uzasadniające wydanie polecenia podjęcia na nowo umorzonego postępowania w tej sprawie w oparciu o przepis art. 327 § 1 k.p.k.

Z poważaniem

Z upoważnienia

Prokuratora Generalnego

Karol Napierski

Prokurator Krajowy

Zastępca Prokuratora Generalnego


Oświadczenie