Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Henryka Dzidy, złożonym na 26. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 25), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 19 listopada 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Henryka Dzidę podczas 26 posiedzenia Senatu RP w dniu 30 października 2002 r., dotyczące Agencji Kapitałowo-Rozliczeniowej S.A. i wyroku Trybunału Arbitrażowego, uprzejmie wyjaśniam:

W dniu 20 grudnia 1991r. pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej a Lucchini S.p. A. - włoskim koncernem metalurgicznym zawarta została umowa o Wspólnym Przedsięwzięciu, której celem było stworzenie nowego wspólnego przedsiębiorstwa w formie spółki na bazie majątku produkcyjnego Huty Warszawa i wkładu finansowego Lucchini S.p.A.

W dniu 30.09.1992 r. majątek produkcyjny oraz grunty Spółki Huta Warszawa S.A. zostały wniesione jako wkład niepieniężny do spółki joint venture Huta L.W. z o.o.

W Hucie Warszawa S.A. (powołanej aktem notarialnym z dnia 29.06.1992 r. stanowiącym akt przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa), pozostał majątek nieprodukcyjny oraz obowiązek uregulowania statusu prawnego gruntów położonych w granicach dawnego przedsiębiorstwa i wydania ich Hucie L.W. Sp. z o.o. zgodnie z postanowieniami uchwały Nr 1 NZW spółki Huta L.W. Sp. z o.o. z dnia 30.09.1992 r. Nieruchomości wniesione aportem od samego początku istnienia spółki Huta L.W. sp. z o.o. były w jej użytkowaniu, służyły jej potrzebom produkcyjnym, ale Huta L.W. Sp. z o.o. nie miała tytułu prawnego do tych nieruchomości.

Agencja Kapitałowo-Rozliczeniowa S.A., prawny następca Huty Warszawa SA, sukcesywnie przekazuje nieruchomości do Huty L.W. Sp. z o.o. w miarę jak podporządkowane są sprawy własnościowe przedmiotowych nieruchomości. Proces ten jest długotrwały i niezależny od AKR S.A., z uwagi na nieuregulowane sprawy własnościowe.

Dnia 30 września 1999 r. Lucchini S.p.A. wszczął procedurę przed Sądem Arbitrażowym, w stosunku do AKR S.A., domagając się odszkodowania za utracone zyski przez Hutę L.W. w latach 1995-1996. Powyższe uzasadniał faktem, iż AKR S.A. nie wywiązał się z postanowień umowy o Wspólnym Przedsięwzięciu między Skarbem Państwa a Lucchini S.p.A., w taki sposób że nie przekazał w 1992 r. tytułu do gruntów, które miały być obciążone hipoteką.

Sąd Arbitrażowy uznał, że zwłoka w przekazywaniu opóźniła uzyskanie źródeł finansowania procesu modernizacji urządzeń Huty, uznał roszczenie strony pozywającej, a w efekcie wydał 7 maja 2002 r. wyrok zgodnie z którym AKR S.A. obowiązana będzie zapłacić Lucchini S.p.A. odszkodowanie w wysokości 21 970 00 EUR, odsetki w wysokości 9 847 375,3 EUR oraz koszty arbitrażu w wysokości 1 429 256,9 $. Wyrok ten musi jeszcze uzyskać klauzulę wykonalności przed Polskim Sądem. W momencie uzyskania wykonalności tego wyroku, obciążenia Spółki przerosną jej możliwości finansowe (majątku Spółki nie starczy na pokrycie tego zobowiązania) i Zarząd będzie zobowiązany do zgłoszenia upadłości AKR SA.

W uzupełnieniu pragnę podkreślić, że wyrok Sądu Arbitrażowego dotyczy wyłącznie spółki akcyjnej Agencja Kapitałowo-Rozliczeniowej S.A., a nie Skarbu Państwa, który nie był stroną przedmiotowego postępowania

Z poważaniem

MINISTER SKARBU PAŃSTWA

z up. SEKRETARZ STANU

Małgorzata Ostrowska


Oświadczenie