Minister Sprawiedliwości przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Bernarda Drzęźli, złożonym na 19. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 17):
Warszawa, dnia 9 lipca 2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez senatora Bernarda Drzęźlę na 19 posiedzeniu Senatu w dniu 21 czerwca 2002 r. przesłanego przy piśmie LP/043/226/02/V z dnia 26 czerwca 2002 r. uprzejmie informuję, że:
Ministerstwo Sprawiedliwości nie zobowiązywało się do partycypacji w kosztach budowy Sądu Rejonowego w Żorach. Inicjatywa utworzenia sądu i wybudowania nowego obiektu na jego siedzibę wyszła od władz samorządowych.
Z uwagi na znaczny wzrost kognicji sądów, duży stopień skomplikowania spraw oraz znaczny wzrost ich ilości, koszty funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości wzrastają szybciej od możliwości pozyskania na ten cel środków z budżetu państwa.
Sytuacja taka powoduje konieczność ograniczenia wydatków do niezbędnego minimum. Z tego względu na działalność inwestycyjną przeznaczane są środki dalece niewystarczające. Praktyką ostatnich lat stało się blokowanie części z tych środków pod koniec roku budżetowego, co każdorazowo znacznie utrudnia i spowalnia proces inwestycyjny. Konsekwencją omawianej sytuacji jest konieczność zapewnienia w pierwszej kolejności finansowania w następnych latach budżetowych zadań kontynuowanych oraz priorytetowych dla resortu. Należy podkreślić również, że z roku na rok zwiększa się ilość zadań inwestycyjnych czekających na wprowadzenie do planu.
Ministerstwo Sprawiedliwości poparło inicjatywę władz Miasta Żory w zakresie budowy siedziby dla przyszłego Sadu Rejonowego, natomiast jakakolwiek partycypacja w kosztach z uwagi na ograniczony budżet resortu jest obecnie niemożliwa, o czym były informowane władze miejskie kolejnymi pismami DB.II.215/246/00 z dnia 26.10.2000 r. oraz DB.II.311/161/01 z dnia 17.09.2001 r.
W dniu 7 czerwca 2002 r. Sąd Okręgowy w Gliwicach zawarł porozumienie z Gminą Miejską Żory, na mocy którego Gmina przeznaczy na potrzeby wydziałów zamiejscowych oraz stałych roków sądowych Sądu Rejonowego w Rybniku, a w przyszłości Sądu Rejonowego w Żorach po jego utworzeniu, wybudowany i wyposażony na własny koszt budynek.
Po utworzeniu przez Ministra Sprawiedliwości sądu Gmina Miejska Żory zobowiązuje się do przekazania w formie darowizny budynku wraz z przynależnymi działkami na rzecz Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Gliwicach, natomiast resort sprawiedliwości zabezpieczy obsadę kadrową oraz środki finansowe na utrzymanie przejętej nieruchomości i funkcjonowanie przyszłego sądu.
Ułatwi to mieszkańcom Miasta Żory dostęp do wymiaru sprawiedliwości oraz wpłynie na poprawę ich bezpieczeństwa.
Z wyrazami szacunku
Z upoważnienia
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
Jerzy Łankiewicz
SEKRETARZ STANU