Informację w związku z oświadczeniem senatora Kazimierza Drożdża, złożonym na 62. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 63), przekazała Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:
Warszawa, dnia 16 czerwca 2004 r.
Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku,
Reforma terytorialna kraju przyczyniła się do powiększenia obszarów obsługiwanych przez ośrodki terenowe, a co za tym idzie polaryzacji żądań wynikających z chęci dotarcia z programem na obszar całego regionu. Realizacja oczekiwań społeczności regionu dotyczących możliwości odbioru programu regionalnego jest ograniczona. Krajowa Rada Radiofonii Telewizji dokłada wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby w tym zakresi
e, jednak nie zawsze jest to możliwe. Obecnie programy regionalne docierają do 82,054% ludności kraju. Wynika to z braku wolnych kanałów telewizyjnych. KRRiT może podzielić jedynie kanał, który wcześniej przekaże Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty zgodnie z art. 26 ust. 6 ustawy o radiofonii i telewizji. Przydział taki jest możliwy jedynie na wniosek Prezesa Telewizji Polskiej S.A.Z przykrością informuję, że KRRiT nie dysponuje wolnym kanałem, który mógłby być wykorzystany do pokrycia programem regionalnym TVP3 Wrocław gmin Stronie Śląskie i Lądek Zdrój.
Biorąc powyższe pod uwagę, KRRiT nie widzi możliwości zaspokojenia potrzeb społeczności zamieszkałej w ww. obszarze w najbliższym czasie. Jedynym realnym rozwiązaniem pozostaje możliwość wprowadzenia w przyszłości naziemnej sieci telewizji cyfrowej. Telewizja cyfrowa DVB-T pozwoli zaspokoić potrzeby w tym zakresie.
Z poważaniem
Danuta Waniek