Informację w związku z oświadczeniem senatora Kazimierza Drożdża, złożonym na 12. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11), przekazał Minister Zdrowia:
Warszawa, dnia 24.04. 2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Kazimierza Drożdża w sprawie przekazania Akademii Medycznej we Wrocławiu środków finansowych na rozszerzenie dotychczasowej działalności o studia licencjackie na kierunku położnictwo i analityka medyczna a także kontynuowanie naboru na I rok uruchomionych w ubiegłym roku studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo, fizjoterapia i w specjalności ratownictwo medyczne uprzejmie informuję.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1990 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni (Dz.U. Nr 84, poz. 380), § 2 stanowi, iż uczelnia prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w ramach środków pochodzących z dotacji budżetowych. Dla Akademii Medycznych dotacja zgodnie z § 6 ww. rozporządzenia przyznawana jest przez ministra właściwego do spraw zdrowia w oparciu o ustalany corocznie algorytm.
Dotacja na działalność dydaktyczną przeznaczona jest na pokrycie kosztów związanych z przebiegiem procesu dydaktycznego, kształceniem i rozwojem kadry, utrzymaniem uczelni (remonty, inwestycje), bez szczegółowego wyróżnienia podziału tych sum na określone kierunki lub specjalności.
Z uwagi jednak na aktualną trudną sytuację budżetową, w algorytmie podziału dotacji budżetowej na działalność dydaktyczną w akademiach medycznych przyjęto, jako jeden ze współczynników, liczbę studentów na poszczególnych kierunkach według limitu przyjęć na pierwszym roku w 2001/2002 r., przyjmując jednocześnie wysoki współczynnik preferencji dla pielęgniarstwa i położnictwa.
Wysoka preferencja tych kierunków uwarunkowana jest rozpoczętym procesem transformacji kształcenia w zawodach pielęgniarki i położnej, wynikającym z konieczności dostosowania kształcenia w tych zawodach do standardów kształcenia zawartych w prawie wspólnotowym. W odniesieniu do pozostałych zawodów medycznych, nie ma uregulowań prawa wspólnotowego obligujących Rzeczypospolitą Polską do przeniesienia kształcenia z systemu policealnego do systemu szkolnictwa wyższego.
Z uwagi jednak na ułatwienie procesu uznawania kwalifikacji nabytych w Polsce, do wykonywania zawodów medycznych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, docelowo przewiduję przeniesienie kształcenia wybranych zawodów medycznych do systemu szkolnictwa wyższego.
Jest to jednak bardzo trudny i złożony proces m.in. z uwagi na trudności sygnalizowane przez uczelnie medyczne dotyczące w szczególności zabezpieczenia bazy materialnej - obiektów, sal dydaktycznych oraz finansowania procesu dydaktycznego.
Minister Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej i Sportu rozważają podjęcie wspólnych działań zmierzających do wsparcia finansowego zadań realizowanych w ramach transformacji kształcenia w zawodach medycznych.
Działania takie, w opinii Ministra Zdrowia, byłyby możliwe zwłaszcza na etapie planowania budżetu na rok 2003 i obejmowałyby zaproponowanie stosownych rozwiązań merytorycznych i prawnych, trwale regulujących zasady alokacji środków finansowych, pierwotnie zaplanowanych na kształcenie kadr medycznych jako subwencja oświatowa w szkołach policealnych.
Ponadto, w odniesieniu do zawodów pielęgniarski i położnej - w przygotowaniu pozostaje projekt zmiany ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, w którym zostaną zaproponowane rozwiązania w kwestii ustanowienia programu wieloletniego w zakresie przedakcesyjnego wsparcia procesu transformacji kształcenia pielęgniarek i położnych w latach 2003-2009.
Programem objęte zostałyby m.in. uczelnie dotychczas uczestniczące w procesie transformacji kształcenia pielęgniarek i położnych oraz uczelnie zamierzające utworzyć wyższe studia zawodowe dla pielęgniarek i położnych w najbliższych latach.
Rozwiązaniem docelowym jest zgodnie z upoważnieniem art. 3a ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65, poz. 385 z późn. zm.) określenie w drodze rozporządzenia wydanego przez ministra właściwego do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii właściwych naczelnych organów samorządów medycznych limitu przyjęć na studia w poszczególnych uczelniach medycznych lub uczelniach prowadzących działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych. Planowane limity przyjęć na studia uwzględniać będą priorytety Ministra Zdrowia w kształceniu kadr medycznych, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w dotacji przyznawanej uczelniom w miarę możliwości zabezpieczenia odpowiednich środków w budżecie państwa.
Ponownie zainspirowany tym tak ważnym wystąpieniem, wystosuję wniosek do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu o ponowne rozważenie tego problemu związanego z finansowaniem programu transformacji kształcenia pielęgniarek i położnych.
Z poważaniem
Mariusz Łapiński