Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Kazimierza Drożdża, złożonym na 4. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, 2002-01-22

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Sena
tu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z pismem z dnia 5 grudnia 2001 r. znak: LP/043/41/01/V, przy którym zostało przesłane oświadczenie Pana Kazimierza Drożdża Senatora RP złożone na posiedzeniu Senatu w dniu 29 listopada 2001 r., uprzejmie informuję:

Stosownie do postanowień art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy - Kodeks celny i ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 12, poz. 92) art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) otrzymał inne brzmienie, w wyniku którego zwolnieniu z podatku od towarów i usług podlega import towarów zwolnionych od cła na podstawie art. 190(9) Kodeksu celnego z wyłączeniem towarów, które zostały przywiezione w drodze zamówienia wysyłkowego.

Uregulowania zawarte w ww. ustawie o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz ustawy o podatku od towarów i usług są wynikiem implementacji prawa unijnego do prawodawstwa Rzeczypospolitej Polskiej. Na mocy bowiem art. 68 Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską, z jednej strony, a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z drugiej strony (Dz.U. z 1994 r. Nr 11, poz. 38) Polska jest zobowiązana zbliżać istniejące ustawodawstwo do ustawodawstwa istniejącego w Unii Europejskiej.

Zgodnie z dyrektywą z dnia 28 marca 1983 r. (83/181/EEC) określającą zakres art. 14 (1) (d) Dyrektywy 77/388/EEC dotyczącego zwolnienia z podatku od wartości dodanej ostatecznego importu niektórych towarów - towary o łącznej wartości nie przekraczającej 10 EURO są zwolnione w momencie przekraczania granicy. Państwa członkowskie mogą udzielić zwolnienia dla towarów importowanych o łącznej wartości większej niż 10 EURO, lecz nie większej niż 22 EURO. Jednakże, Państwa Członkowskie mają prawo wyłączyć ze zwolnienia przewidzianego w pierwszym zdaniu pierwszego podparagrafu towary, które zostały zaimportowane w drodze zamówienia wysyłkowego. Powyższy przepis został w całości wprowadzony do regulacji obowiązujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Regulacja ta została wprowadzona również w wyniku postulatów zgłaszanych przez firmy zajmujące się sprzedażą wysyłkową na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, będące podatnikami podatku od towarów i usług, w celu wyrównania zasad konkurencyjności.

Ponadto pragnę zaznaczyć, iż zwolnienie z podatku od towarów i usług jest odrębnym uregulowaniem od zwolnienia od cła. Nie można zatem uzależniać zwolnień w podatku od towarów i usług od zwolnień od cła. Nie każdy bowiem towar zwolniony od cła podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W odniesieniu do kwestii oddziaływania tego rozwiązania na prawa konsumentów zagwarantowanych w ustawie z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. Nr 22, poz. 271), należy zauważyć, iż wartość zaimportowanej przesyłki - 22 EURO (tj. ok. 79 zł) determinuje nieopłacalność zwrotu przez konsumenta zaimportowanej przesyłki, koszty przesyłki bowiem byłyby zbyt wysokie w stosunku do wartości przesyłki, nawet jeśli przesyłki te podlegałyby zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Odnośnie kwestii przygotowania urzędów celnych i współpracujących z nimi urzędów pocztowych informuję, iż przepis dotyczący opodatkowania podatkiem VAT od towarów zaimportowanych w drodze zamówienia wysyłkowego został wprowadzony ustawą z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy - Kodeks celny i ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 12, poz. 92) i zaczął obowiązywać od dnia 1 stycznia 2002 r. Odpowiednio wydłużony termin vacatio legis umożliwiał zatem odpowiednie przygotowanie się do prawidłowego wypełnienia nałożonych obowiązków - zarówno na organy celne, jak i podatników.

Jednoczenie uprzejmie informuję, iż brak jest danych statystycznych o liczbie przesyłek przesyłanych w drodze zamówienia wysyłkowego o wartości 22 EURO.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW

PODSEKRETARZ STANU

Irena Ożóg


Oświadczenie