Oświadczenie


Minister Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Kazimierza Drożdża, złożone na 3. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3):

Warszawa, dnia 11 grudnia 2001 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszał
ek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na pismo Pana Marszałka nr LP-043/17/01/V z dnia 21 listopada 2001 r. uprzejmie przedstawiam stanowisko w kwestiach braku środków finansowych na inwestycje i remonty oraz przeludnienia Zakładu Karnego w Kłodzku, podniesionych w oświadczeniu Pana Senatora Kazimierza Drożdża w dniu 16 listopada 2001 r. na trzecim posiedzeniu Senatu.

Obecny kryzys finansów publicznych państwa powoduje, że w resorcie sprawiedliwości, a zwłaszcza w więziennictwie występują olbrzymie trudności z utrzymaniem i zapewnieniem prawidłowego funkcjonowania jednostek penitencjarnych. Niezrównoważony budżet już na etapie uchwalenia oraz występujące w trakcie jego realizacji zakłócenia i zatory płatnicze stwarzają utrudnienia w ich działaniu. Dodatkowym obciążeniem tegorocznego budżetu więziennictwa były zobowiązania z 2000 roku. Ministerstwo Finansów w grudniu 2000 roku, aby nie dopuścić do zwiększenia deficytu budżetu państwa, nie uruchomiło ostatniej transzy środków finansowych. Skutkowało to tym, że w styczniu 2001 roku więziennictwo w pierwszej kolejności musiało opłacić zobowiązania finansowe z grudnia ubiegłego roku.

Analogiczna sytuacja powtórzyła się w bieżącym roku. Ministerstwo Finansów oficjalnie poinformowało, że zablokowało więziennictwu środki na wydatki budżetowe, określone w ustawie budżetowej na 2001 rok. Spowoduje to powstanie zobowiązań finansowych (na 31 października 2001 r. wyniosły one 67,7 mln zł, w tym zobowiązania wymagalne 23,4 zł) obciążających i tak już niedoszacowany projekt budżetu na 2002 rok.

Ponadto w bieżącym roku odnotowano bardzo duży wzrost populacji osadzonych skutkujący przeludnieniem zakładów karnych i aresztów śledczych. Dodatkowa liczba osadzonych stwarza nie tylko trudności z ich rozmieszczeniem w poszczególnych obiektach zakwaterowania, ale także z pokryciem kosztów ich utrzymania (budżet ustalony był na 63 000 osadzonych, a obecnie w jednostkach penitencjarnych przebywa ponad 80 000 osób). Dlatego też w ramach przyznanych przez Ministerstwo Finansów limitów, w pierwszej kolejności środki finansowe przeznacza się na pokrycie kosztów związanych bezpośrednio z utrzymaniem osadzonych (w zasadzie są to spłaty zaległych należności). Koszty te obejmują między innymi wyżywienie, stałe opłaty za korzystanie z mediów oraz opiekę medyczną. Po opłaceniu tych wydatków brakuje już środków na inną działalność taką jak np. konserwacje urządzeń, remonty obiektów i instalacji, zakupy gotowych dóbr inwestycyjnych czy budowę lub modernizację obiektów.

Przedstawione w oświadczeniu Pana Senatora Kazimierza Drożdża problemy związane z funkcjonowaniem Zakładu Karnego w Kłodzku są znane kierownictwu Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Należy je jednak rozpatrywać na tle sytuacji w całym więziennictwie, a w szczególności w jednostkach podległych Okręgowemu Inspektorowi Służby Więziennej we Wrocławiu.

Jednostki te, zwłaszcza leżące na terenie Wrocławia, dotknęła powódź w lipcu 1997 r. Pomimo podjętych natychmiast działań odtwarzających zniszczone przez powódź obiekty, nie udało się w całości tych prac zakończyć. Otrzymana pomoc finansowa z Funduszu Powodziowego i środki z budżetu więziennictwa przeznaczone na likwidację skutków powodzi tylko częściowo pokryły koszty modernizacji zniszczonych obiektów i urządzeń. Wydzielenie części budżetu więziennictwa na pokrycie tych strat odbywało się kosztem ograniczenia w tym inspektoracie innych wydatków, także ponoszonych w związku z bieżącym funkcjonowaniem jednostek. Mimo tych trudności w Zakładzie Karnym w Kłodzku udało się jednak w latach 1996-1999 wyremontować jeden z pawilonów penitencjarnych wraz z zapleczem gospodarczym. Postulowane szczegółowo w oświadczeniu Pana Senatora prace modernizacyjne i remontowe oraz inwestycje podnoszące poziom bezpieczeństwa w Zakładzie Karnym w Kłodzku są przewidziane do realizacji w planie działalności na lata 2002-2003. Jego wykonanie uzależnione będzie jednak od wysokości środków finansowych przyznanych więziennictwu w uchwalonej przez Sejm ustawie budżetowej na 2002 i 2003 rok.

Według stanu na dzień 26 listopada br. w Zakładzie Karnym w Kłodzku mającym 646 miejsc zakwaterowania przebywało 749 osadzonych, co stanowi 116% jego pojemności. Wszystkie jednostki penitencjarne położone na terenie województwa dolnośląskiego, a podległe Okręgowemu Inspektorowi Służby Więziennej we Wrocławiu są przeludnione średnio o 22,5%. Najbardziej przeludnione to Areszt Śledczy w Wałbrzychu - 136% i Areszt Śledczy we Wrocławiu 132%.

We wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych w kraju dysponujących 68 785 miejscami przebywa 80 875 osób. Wskazuje to na przeludnienie wynoszące średnio 17,6%. Powyższe dane świadczą o tym, że Zakład Karny w Kłodzku jest przeludniony w mniejszym stopniu niż wynosi średnie przeludnienie wszystkich jednostek penitencjarnych w kraju.

Mając na względzie obecne przeludnienie zakładów karnych i aresztów śledczych w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej opracowano program pozyskiwania nowych miejsc zakwaterowania. Jego realizacja uzależniona będzie jednak od wielkości środków finansowych, jakie otrzyma Służba Więzienna.

Z wyrazami szacunku

z upoważnienia

MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

Jerzy Łankiewicz

SEKRETARZ STANU


Oświadczenie