Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senator Krystyny Doktorowicz, złożonym na 43. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 42), przekazał Minister Kultury:

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Wielce Szanowny Panie Marszałku,

Po zapoznaniu się z oświadczeniem złożonym przez senator Krystynę Doktorowicz na 43 posiedzeniu Senatu w dniu 10 lipca 2003 r. dotyczącym udzielania z budżetu państwa pomocy finansowej niezbędnej do dokończenia inwestycji mającej na celu zachowanie oraz udostępnienie dla ruchu turystycznego zabytkowego skansenu górniczego "Guido" w Zabrzu, przedstawiam Panu Marszałkowi stanowisko w tej sprawie.

Minister Kultury dysponuje środkami finansowymi, które mogą być przeznaczone na:

1) dofinansowanie prac remontowych i konserwatorskich przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków - podstawą przyznania dotacji w tym zakresie jest rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 września 2000 r. w sprawie warunków wykorzystania zabytków nieruchomych na cele użytkowe oraz zasad i trybu przyznawania dotacji z budżetu państwa przeznaczonych dla użytkowników zabytków, prowadzących prace remontowe i konserwatorskie przy tych zabytkach (Dz. U. Nr 89, poz. 964),

2) realizację inwestycji służących promowaniu i wspieraniu przedsięwzięć mających między innymi na celu ochronę polskiego dziedzictwa narodowego - rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 18 lipca 2003 r. w sprawie warunków promowania i wspierania zadań z zakresu kultury finansowanych lub dofinansowanych ze środków pochodzących z dopłat do stawek w grach stanowiących monopol Państwa, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków na realizację zadań i ich rozliczanie (Dz. U. Nr 130, poz. 1194).

W przypadkach określonych w pkt 1, dofinansowanie może dotyczyć wyłącznie prac remontowych i konserwatorskich mających na celu zachowanie substancji zabytku oraz utrzymanie lub przywrócenie jego zabytkowego charakteru. Dotacja może być przyznana w wysokości do 25% wydatków planowanych lub poniesionych przez użytkownika na wyżej wymienione prace. Wysokość ta może ulec zwiększeniu do 100%, jeżeli stan zachowania zabytku wymaga lub wymagał bezzwłocznego podjęcia prac albo zabytek ten objęty jest krajowym programem konserwacji zabytków. W chwili obecnej funkcjonują trzy programy Krajowy program konserwacji zabytków drewnianych, Krajowy program konserwacji zabytków romańskich oraz Krajowy program konserwacji szczególnie cennych i zagrożonych zabytków.

W przypadku realizacji inwestycji służących promowaniu i wspieraniu przedsięwzięć mających między innymi na celu ochronę polskiego dziedzictwa narodowego wysokość przekazywanych środków finansowych na ich prowadzenie nie jest ograniczona przepisami, a więc może wynosić do 100% planowanych nakładów, zaś podejmowane działania nie muszą odnosić się bezpośrednio do substancji zabytku.

W obu przypadkach przyznanie środków finansowych uzależnione jest od złożenia przez właściciela lub użytkownika obiektu wniosku do Ministra Kultury. Do wniosku powinien być między innymi dołączony program prac remontowych lub konserwatorskich albo projekt planowanej inwestycji. Niezbędne jest również posiadanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na podejmowanie wspomnianych działań.

Pragnę również przypomnieć, iż w celach ochrony zabytków można będzie wykorzystywać Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego będący jednym z funduszy strukturalnych. Jego wykorzystanie przewiduje Narodowy Plan Rozwoju 2004-2006. Na jego podstawie opracowany został Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, który określa tryb korzystania ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i innych funduszy strukturalnych. Jednym z priorytetów jest zachowanie i odbudowa dziedzictwa kulturowego. Jako cele główne podejmowanych w tym zakresie działań wskazano wsparcie dla rozbudowy, adaptacji i modernizacji obiektów o podstawowym znaczeniu dla kultury narodowej i regionalnej (w szczególności dotyczy to obiektów znajdujących się w rejestrach zabytków), wzrost znaczenia kultury jako czynnika wpływającego na dywersyfikację i zwiększenie zatrudnienia, poziom życia mieszkańców oraz rozwój społeczno-gospodarczy, a także ułatwienie dostępu do kultury. Osiągnięciu tych celów służyć ma między innymi restauracja i rewitalizacja zabytkowych budynków, modernizacja infrastruktury i zagospodarowanie ich otoczenia. Projekty w tym zakresie powinny być składane do Urzędów Marszałkowskich. Dofinansowanie ze środków unijnych, uzyskiwane w drodze refundacji, może wynosić 75% kosztów bezpośrednich podjętych działań. Minister Kultury zamierza uruchomić program Wspieranie ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego, którego beneficjentami byłyby jednostki samorządu terytorialnego i instytucje pozarządowe rewaloryzujące i adaptujące zabytki na cele kulturalne i edukacyjne. Program ten oparty będzie na systemie grantów przyznawanych w celu współfinansowania wkładu własnego potrzebnego do uzyskania pieniędzy z funduszy strukturalnych.

Podsumowując, wyrażam nadzieję, iż podjęte w Skansenie Górnictwa Podziemnego "Guido" działania pozwolą nie tylko na zapewnienie skutecznej ochrony cennego dla dziedzictwa kulturowego obiektu, ale również będą miały decydujące znaczenie dla ożywienia ruchu turystycznego i gospodarczego w regionie, zaś wykorzystanie wskazanych powyżej możliwości uzyskania środków finansowych dla ich realizacji pozwoli na szybkie udostępnienie dla ruchu turystycznego tego tak cennego dla dziedzictwa kulturowego obiektu.

Z poważaniem

z up. Ministra Kultury

Podsekretarz Stanu

Rafał Skąpski