Oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Krystyny Doktorowicz, złożone na 10. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 9):

Warszawa, 2002.03.27

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rze
czypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone w dniu 27 lutego 2002 r. na posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, przez Panią Senator Krystynę Doktorowicz, w sprawie sytuacji zaistniałej w Hucie Metali Nieżelaznych "Szopienice" S.A. z siedzibą w Katowicach, uprzejmie informuję, iż Skarb Państwa jest obecnie właścicielem 30% akcji ww. spółki. W tej sytuacji wpływ Skarbu Państwa na bieżące zarządzanie spółką, jak również na decyzje dotyczące jej rozwoju i planowanych działań długofalowych, jest znacząco ograniczony.

Impexmetal S.A. na mocy zawartych ze Skarbem Państwa umów z dnia 22 maja 2000 r. oraz 20 lipca 2000 r., zbycia akcji Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice" S.A. stał się właścicielem 55% akcji spółki. Podstawą zawarcia ww. umów była Ustawa z dnia 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. nr 18, poz. 83 z późn. zm.). Na bazie jej przepisów Impexmetal S.A. konwertował swoje wierzytelności wobec Huty na jej akcje. Operacja ta pozwoliła z jednej strony na zmniejszenie zadłużenia Huty wobec najpoważniejszego jej wierzyciela, z drugiej zaś na oddalenie niebezpieczeństwa ogłoszenia przez Sąd upadłości spółki. W wyniku tak przeprowadzonej restrukturyzacji finansowej HMN "Szopienice" S.A., dotychczasowy wierzyciel huty, który mógł postawić wszystkie wierzytelności w stan natychmiastowej wymagalności, stał się jej współwłaścicielem, co w istotny sposób wpłynęło na zmianę jego polityki wobec spółki.

Działania podejmowane przez głównego akcjonariusza huty nie zmierzają już bowiem do odzyskania należności, ale koncentrują się na poprawie kondycji finansowej spółki, co może nastąpić tylko w wyniku przeprowadzenia gruntownej restrukturyzacji majątkowo-organizacyjnej. Restrukturyzacja taka jest obecnie opracowywana i wdrażana w Hucie Metali Nieżelaznych "Szopienice" S.A., a jednym z jej elementów jest likwidacja nierentownego wydziału produkcji cynku elektrolitycznego. Z przeprowadzonej przez niezależny podmiot analizy wynika, że kontynuacja działalności przez ten wydział jest i będzie deficytowa, a doprowadzenie do stanu, w którym mogłaby ona ponownie być rentowna, wymagałoby poniesienia nakładów inwestycyjnych, przekraczających możliwości finansowe spółki.

Likwidacja ww. wydziału, wiąże się bezpośrednio z redukcją zatrudnienia o około 600 etatów, co niewątpliwie wpłynie na wzrost liczby bezrobotnych. Należy jednak zauważyć, że brak działań naprawczych w spółce, mogłoby doprowadzić w krótkim czasie do jej fizycznej likwidacji i utraty miejsc pracy przez całą załogę. Koszty związane z działalnością nierentownego wydziału obciążają bowiem cały podmiot gospodarczy, zaniżając tym samym wynik finansowy spółki. Dlatego też wydaje się, iż dla zapewnienia funkcjonowania spółki, redukcja zatrudnienia wydaje się z przyczyn ekonomicznych konieczna. Przeprowadzenie kosztownej i trudnej społecznie restrukturyzacji może jednak wpłynąć na poprawę sytuacji ekonomiczno-finansowej Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice" S.A., i w efekcie skutkować wzrostem wartości akcji (w tym również pakietu posiadanego przez pracowników spółki).

Należy także zauważyć, iż przedmiot działalności spółki w wyniku zmiany jej struktury kapitałowej, pozostał taki sam. Tak więc wszelkie obowiązki, w tym również dotyczące ochrony środowiska naturalnego oraz utylizacji odpadów powstałych w okresie prowadzonej działalności, w dalszym ciągu ciążą na hucie. Spółka kontynuuje bowiem działalność gospodarczą i nie zachodzą przesłanki, które mogłyby ją zwolnić z jakiegokolwiek zobowiązania zaciągniętego przed dniem konwersji.

Z wyrazami szacunku

Wiesław Kaczmarek


Oświadczenie