Spis oświadczeń


8. posiedzenie Senatu RP

8 lutego 2002 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senator Krystynę Doktorowicz

Oświadczenie skierowane do ministra nauki, przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych Michała Kleibera.

Wielce Szanowny Panie Ministrze!

W lipcu 2001 r. Zespół Nauk Humanistycznych Komitetu Badań Naukowych wydał decyzję o wyłączeniu z oceny parametrycznej twórczości artystycznej pedagogów kształcących na kierunkach o profilu artystycznym, zatrudnionych w szkołach wyższych podległych ministrowi edukacji narodowej. Decyzja ta została podjęta w trybie nagłym, bez konsultacji ze środowiskiem, a dotyczy znacznej już liczby jednostek uniwersyteckich kształcących w dziedzinie sztuki, w tym sztuk plastycznych, muzycznych i filmowych.

Brak oceny parametrycznej dokonywanej przez KBN w stosunku do tych jednostek pozbawia je możliwości finansowania projektów naukowo-artystycznych oraz zakupu aparatury niezbędnej do ich realizacji w ramach badań statutowych i badań własnych. Niektóre jednostki, w tym kierowany przeze mnie Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który to wydział posiadał I kategorię ze względu na dorobek zatrudnionych w nim twórców pedagogów, znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Dotyczy to również wydziałów artystycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu w Zielonej Górze, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetu Opolskiego.

Pozwolę sobie zwrócić uwagę Pana Ministra, iż szkolnictwo artystyczne stanowi bardzo ważny element wyższego szkolnictwa uniwersyteckiego w Europie i będzie rozwijało się również w Polsce. Brak możliwości oceny merytoryczno-parametrycznej tych jednostek w sytuacji algorytmicznego finansowania nauki w naszym kraju zagraża ich dalszemu istnieniu. Brak kategorii KBN obniża także ich prestiż.

Podobne stanowisko reprezentują nie tylko szkoły wyższe, ale także Ogólnopolska Międzyuczelniana Rada Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych, która przygotowała już wstępne propozycje oceny parametrycznej jednostek plastycznych.

Ze swej strony w imieniu środowiska profesorów i wykładowców wydziałów uniwersyteckich, kształcących na kierunkach artystycznych, proponowałabym rozważenie możliwości powołania zespołu w ramach Komitetu Badań Naukowych, którego zadaniem statutowym byłaby ocena dorobku artystycznego według przygotowanych wraz z zainteresowanymi kryteriów.

Pozwalam sobie zwrócić uwagę, iż mimo trudności w obiektywizacji oceny działań artystycznych istnieją jasne i zrozumiałe kryteria uznania dorobku twórców. Rozwój dziedzin i dyscyplin związanych ze sztuką na uniwersytetach polskich ma ogromne znaczenie dla ich poziomu merytorycznego i atrakcyjności oraz odpowiada współczesnym tendencjom światowym.

Będę bardzo wdzięczna za zainteresowanie Pana Ministra wyżej wymienioną sprawą.

Łączę wyrazy szacunku
Krystyna Doktorowicz


Spis oświadczeń