Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Gerarda Czai, złożonym na 25. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 24), przekazał Minister Edukacji Narodowej:

Warszawa, 2002-10-18

Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Gerarda Czaję na 25 posiedzeniu Senatu w dniu 3 października 2002 r. uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Studia podyplomowe pt. "Studium kwalifikacyjne pedagogiczno-metodyczne języka kaszubskiego", były realizowane w ramach III edycji grantów centralnych Ministra Edukacji Narodowej w okresie od 2 grudnia 2000 r. do 30 czerwca 2001 r. W sierpniu 2001 roku Uniwersytet Gdański przedłożył ponownie kartę zgłoszenia ww. projektu. Starania Uniwersytetu poparł Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Jednakże w 2001 r. z uwagi na ograniczone środki budżetowe Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, w tym środki przeznaczone na doskonalenie zawodowe nauczycieli nie było możliwe dofinansowanie ww. projektu studiów.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż w 2002 r. Uniwersytet Gdański nie przedkładał wniosku o dofinansowanie studiów podyplomowych z zakresu języka kaszubskiego. Do Ministerstwa wpłynęły jedynie: pismo z dnia 4 sierpnia 2002 r. nr L.Dz. 383/RM/2002, Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz zapytanie poselskie Posła Kazimierza Plocke, w przedmiotowej sprawie.

Z przykrością informuję, że nie znajduję możliwości sfinansowania studiów prowadzonych przez Uniwersytet Gdański w roku bieżącym ze względu na wyczerpanie środków finansowych. Możliwość sfinansowania studiów może być rozważona w przyszłym roku budżetowym, o ile Uniwersytet Gdański będzie podtrzymywał wolę realizacji takich studiów i wystąpi z wnioskiem w tej sprawie do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Jednocześnie uprzejmie wyjaśniam, że zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. Nr 155, poz. 1288) nie jest możliwe uzyskanie kwalifikacji do nauczania języka obcego poprzez ukończenie studiów podyplomowych. Rozporządzenie dopuszcza jedynie możliwość uzyskania w formie studiów podyplomowych przygotowania pedagogiczno-metodycznego do nauczania języka obcego, przez osobę, która ponadto legitymuje się wykształceniem wyższym i posiada świadectwo znajomości języka uznane przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Samo ukończenie studiów podyplomowych nie jest potwierdzeniem wymaganych kwalifikacji.

W przypadku nauczycieli zatrudnionych w grupach, oddziałach przedszkolnych lub szkołach umożliwiających uczniom podtrzymywanie tożsamości narodowej, etnicznej i językowej znajomość języka, zgodnie z § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia potwierdza się dyplomem (świadectwem) lub stwierdza ją organ zatrudniający w porozumieniu z właściwym stowarzyszeniem (związkiem) mniejszościowym lub etnicznym. Zasady na jakich stowarzyszenie dokonuje oceny sprawności językowej nauczyciela ustalane są przez samo stowarzyszenie.

W świetle powyższego ukończenie studiów podyplomowych pedagogiczno-metodycznych w zakresie nauczania języka kaszubskiego nie może oznaczać uzyskania kwalifikacji do nauczania języka w rozumieniu przepisów § 11 ww. rozporządzenia.

Z wyrazami szacunku

w/z MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Tadeusz Sławecki


Oświadczenie