Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Gerarda Czai, złożonym na 4. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3), przekazał Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, dnia 20.12.2001 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na skierowane przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 05 grudnia 2001 r. znak: LP/043/49/01/V oświadczenie senatora Gerarda Czaji, złożonego na 4 posiedzeniu Senatu RP w dniu 29 listopada 2001 r., uprzejmie informuję, że w chwili obecnej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie proponuje zmian w systemie subsydiowania zatrudnienia na tzw. chronionym rynku pracy.

Jednakże przebudowa systemu wspierania rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych jest konieczna. Powinna ona zmierzać do maksymalnej eliminacji potencjalnych nieprawidłowości i skuteczniejszej stymulacji zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Zmiany te nie mogą nastąpić z dnia na dzień, a okres jaki pozostał do końca 2001 r. jest zbyt krótki, by można było dokonać radykalnych zmian systemowych. Ponadto pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej muszą mieć czas na przygotowanie się do funkcjonowania według nowych zasad. Dotyczy to zwłaszcza tych zakładów, które rozpoczęły kilkuletnie działania restrukturyzacyjne i powinny je zakończyć w ramach dotychczasowego systemu wsparcia. W przeciwnym przypadku zostaną stracone poniesione wcześniej nakłady finansowe ze środków własnych zakładów pracy chronionej jak i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (wydatkującego środki publiczne).

Nie bez znaczenia jest również fakt, że wprowadzenie zmian - bez odpowiedniego vacatio-legis może spowodować:

- upadek części zakładów pracy chronionej, których sytuacja finansowa jest już bardzo trudna,

- dalszą likwidację miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, a tym samym wzrost liczby bezrobotnych i poszukujących,

- zwiększenie zapotrzebowania pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej na pomoc finansową z PFRON, która będzie mało realna zważywszy na planowane wpływy i wydatki Funduszu w 2002 r.

Z uwagi na powyższe, niecelowym byłoby dokonywanie szybkich i niedopracowanych zmian w przepisach dotyczących zakładów pracy chronionej, co mogłoby nie tylko zniszczyć istniejące miejsca pracy, ale również - ze względu na pogłębiające się bezrobocie - zwiększyć wydatki publiczne na świadczenia społeczne.

Ponieważ zakłady pracy chronionej stanowią istotne ogniwo systemu rehabilitacji - planowane zmiany muszą być wyważone i poprzedzone głęboką analizą, która pozwoli między innymi na określenie kosztów związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.

Uprzejmie informuję, że podjęłam już działania w tym zakresie. W pierwszym etapie przygotowana będzie rzetelna informacja o pomocy finansowej udzielanej tym zakładom ze środków budżetu państwa i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Po dokonaniu analizy przewiduję uruchomienie dialogu z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli związków zawodowych, organizacji pozarządowych i pracodawców.

Na podstawie wyników przeprowadzonych analiz i konstrukcji, rząd zaproponuje rozwiązania systemowe w zakresie wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Z poważaniem

Minister
Up. Sekretarz Stanu

Jolanta Banach


Oświadczenie