Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Zygmunta Cybulskiego, złożonym na 57. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 58), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, dnia 24 marca 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Nawiązując do pisma z dnia 10 marca 2004 r., o sygn. BPS/DSK-043-104/04, przekazującego oświadczenie Senatora RP Pana Zygmunta Cybulskiego dotyczące możliwości podjęcia działań zmierzających do zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. U. Nr 112, poz. 1182 z późn. zm.), z którego wynika obowiązek osobistego stawiennictwa w organie gminy osoby wnioskującej o wydanie (wymianę) dowodu osobistego, uprzejmie informuję, że nie przewiduje się zmiany ww. rozporządzenia w przedmiotowym zakresie, ponieważ określony tryb wydawania dowodów osobistych związany jest z nowym systemem ich wydawania, który został wdrożony od 1 stycznia 2001 r.

Obowiązek osobistego stawiennictwa w organie gminy osoby wnioskującej o wydanie (wymianę) dowodu osobistego, spowodowany jest koniecznością złożenia, w obecności pracownika tego organu własnoręcznego podpisu na stosowanym formularzu (druk ścisłego zarachowania). Podpisem wnioskodawca potwierdza zgodność zawartych w formularzu danych dotyczących jego osoby. Podpis ten jest następnie skanowany i zamieszczany w dowodzie osobistym.

Osobiste stawiennictwo jest również konieczne ze względu na występujące rozbieżności w danych osobowych wnioskodawcy z aktami stanu cywilnego, rejestrami meldunkowymi i dokumentacją dowodową znajdującą się w organie gminy. Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość osoby, zatem organ gminy musi mieć pewność, że wydaje się go właściwej osobie, a dane zawarte w dowodzie osobistym są zgodne ze stanem faktycznym. Wobec tego nie można złożyć wniosku podpisanego przez pełnomocnika.

Usytuowanie organu wydającego dowody osobiste w urzędzie gminy ułatwia bezpośredni kontakt z urzędem oraz stwarza możliwość obsłużenia interesanta w dogodnym dla niego terminie (urzędy pracują również w godzinach popołudniowych).

W przypadku osoby, która nie przebywa w miejscu swojego zameldowania na pobyt stały, możliwe jest - zgodnie z § 1 ust. 2a rozporządzenia w sprawie wzoru dowodu osobistego (...) - złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego za pośrednictwem organu właściwego ze względu na miejsce pobytu czasowego danej osoby.

Odnosząc się do kwestii trudności, jakie napotykają ludzie starsi lub schorowani w związku z wymianą dowodów osobistych, należy zauważyć, że w przypadku osób chorych, które ze względu na stan zdrowia nie mogą osobiście złożyć w urzędzie wniosku o wymianę dowodu osobistego, zastosowanie ma art. 50 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym organ może dokonać określonej czynności (w tym przypadku - przyjęcia dokumentów) w miejscu pobytu danej osoby.

Z poważaniem

Minister
Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Leszek Ciećwierz
Podsekretarz Stanu


Oświadczenie