Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zygmunta Cybulskiego, złożonym na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 36):

Warszawa, 2003-04-13

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku ze złożonym przez Pana Senatora Zygmunta Cybulskiego oświadczeniem przedstawionym na 37 posiedzeniu Senatu RP w dniu 2 kwietnia 2003 r. dotyczącym powrotu do systemu oświaty wszystkich placówek opiekuńczo-wychowawczych uprzejmie wyjaśniam:

Przeniesienie placówek opiekuńczo-wychowawczych do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nastąpiło na mocy ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz. U. z 2000 r. Nr 12 poz. 136). Było to związane z przyjętym kierunkiem wskazującym na konieczność przyporządkowania problematyki zastępowania rodziny (w tym specjalistycznego zastępowania rodziny patologicznej) właściwemu do takich spraw resortowi polityki społecznej, w miejsce resortu edukacji właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Intencją wprowadzonej zmiany (postulowanej przez liczne środowiska placówek opiekuńczo-wychowawczych) było przede wszystkim umożliwienie podejmowania takich działań, aby jednocześnie z resocjalizacją nieletniego następowało odpowiednie wsparcie środowiska rodzinnego, szkolnego i społecznego wychowanka, umożliwiające mu powrót do domu.

Należy zwrócić uwagę, że właśnie na takich zasadach opierają się również systemy pomocy dziecku i rodzinnie realizowane w krajach Unii Europejskiej.

W związku z powyższym rządowy projekt nowelizowanej ustawy o systemie oświaty nie przewidywał powrotu placówek opiekuńczo-wychowawczych do systemu oświaty.

Inicjatywę o ponownym włączeniu do systemu oświaty części placówek opiekuńczo-wychowawczych funkcjonujących obecnie systemie pomocy społecznej podjęli Posłowie.

Postulowany powrót do systemu oświaty domów dziecka i pogotowi opiekuńczych (dopisanie w art. 2 pkt 6 nowelizowanej ustawy o systemie oświaty) został odrzucony podczas rozpatrzenia sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych ustaw (druk 1197) w dniach 26-27 marca przez Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Natomiast poprawka poselska w projekcie nowelizowanej ustawy o systemie oświaty w sprawie przejęcia z systemu pomocy społecznej placówek resocjalizacyjnych została przez połączone komisje zaakceptowana. Rząd przychyla się do tej propozycji.

Z uwagi na to, że projekt przeniesienia młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii z systemu pomocy społecznej do systemu oświaty stanowi inicjatywę poselską, decyzję w tej sprawie podejmie Parlament RP.

Z wyrazami szacunku

Krystyna Łybacka


Oświadczenie