Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Cieślaka, złożonym na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7), przekazał Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 2002.02.26

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z przesłanym przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 05 lutego br. znak: LP/043/17/02/V oświadczeniem Pana Senatora Jerzego Cieślaka złożonym podczas 7. posiedzenia Senatu RP w dniu 30 stycznia 2002 roku, w sprawie usprawnienia obsługi osób niepełnosprawnych korzystających ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - uprzejmie wyjaśniam, że stosownie do uregulowań wynikających z reformy ustrojowej państwa, działalność funduszu uległa głębokiej decentralizacji, a znaczna część środków finansowych jest przekazywana samorządom powiatowym według algorytmu na realizację określonych ustawowo zadań. Dalsza decentralizacja zadań na szczebel powiatu nastąpiła z dniem 1 stycznia 2002 r. w wyniku zmian dokonanych ustawą z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej, ustawy o planowaniu rodziny, ustawy o ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 154, poz. 1792).

Programy celowe Pełnomocnika rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, wymienione w oświadczeniu Pana Senatora Jerzego Cieślaka są działaniami o charakterze doraźnym i są instrumentem polityki zmierzającej do poprawy warunków życia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych oraz integracji tych osób ze społeczeństwem. Głównym założeniem programów jest realizacja określonego sposobu pomocy osobom niepełnosprawnych (szczególnie z orzeczonym znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności) udzielanej ze środków PFRON, mającej na celu ograniczenie skutków ich niepełnosprawności, a tym samym umożliwiającej im osiągnięcie większej samodzielności.

Pragnę poinformować, że rok bieżący jest ostatnim rokiem funkcjonowania większości z uruchomionych w 2000 roku programów celowych adresowanych bezpośrednio do osób niepełnosprawnych, w tym programów PEGAZ i KOMPUTER DLA HOMERA. Program DROGOWSKAZ przestał funkcjonować w związku z ustanowieniem (z dniem 1 stycznia 2002 r.), jako zadanie powiatu, dofinansowania zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów. Obszary B i C programu DROGOWSKAZ (zaopatrzenie w wózki o napędzie elektrycznym oraz w komputery) zostaną włączone do zmodyfikowanego programu PEGAZ.

Przegląd programów, ocen stopnia zaspokojenia zgłoszonych przez osoby niepełnosprawne potrzeb oraz możliwości finansowe PFRON stanowić będą podstawę do przygotowania propozycji rozwiązań na 2003 rok i następne. Przewidywane są zmiany rozwiązań ustawowych, w tym dotyczących dalszej decentralizacji zadań i systemu finansowania rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz przekształceń organizacyjnych i zadaniowych PFRON.

Reasumując - pragnę wyrazić przekonanie, że usprawniając system powinno się dążyć do prowadzenia działań na rzecz osób niepełnosprawnych jak najbliżej miejsca zamieszkania, z wykorzystaniem instytucji lokalnych, organizacji pozarządowych oraz ludzi z najbliższego otoczenia, wrażliwych na potrzeby osób niepełnosprawnych. Stanowi to niewątpliwie jeden z warunków właściwego adresowania pomocy kierowanej do osób niepełnosprawnych i efektywnego wykorzystywania środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Obecnie funkcjonuje 16 Oddziałów PRFON, dysponujących kadrą z odpowiednim doświadczeniem i przygotowaniem zawodowym, pozwalającym na odpowiedzialne i samodzielne podejmowanie decyzji w sprawach związanych z dysponowaniem publicznymi środkami finansowymi.

Tworzenie dodatkowych struktur organizacyjnych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych byłoby rozwiązaniem doraźnym, wbrew opinii wyrażonej w oświadczeniu Pana Senatora, angażującym znaczące środki finansowe, nie rozwiązującym zresztą problemów związanych z ewentualnymi dojazdami osób niepełnosprawnych starających się o dofinansowanie lub pożyczkę. Uciążliwości z tym związane można ograniczyć stosując odpowiednią procedurę postępowania tak, aby obecność osoby niepełnosprawnej była konieczna jedynie przy podpisaniu umowy. Skutecznym sposobem na wyeliminowanie wielokrotnych dojazdów do oddziału Funduszu jest dobre udokumentowanie wniosku.

Zapewniam, że zostaną podjęte kroki mające na celu usprawnienie pracy oddziałów Funduszu w zakresie udostępniania zainteresowanym rzetelnych i wyczerpujących informacji, umożliwiających właściwe przygotowanie wniosków.

Z poważaniem

MINISTER
Up. Sekretarz Stanu

Jolanta Banach


Oświadczenie