Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Andrzeja Chronowskiego, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Skarbu Państwa:
Warszawa, 15.12.2004 roku
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa
Szanowny Panie Marszałku,
W nawiązaniu do pisma Pana Marszałka znak: BPS/DSK-043-487-04 z dni 9 listopada 2004 roku uprzejmie wyjaśniam kwestie poruszone w oświadczeniu Pana Posła Andrzeja Chronowskiego dotyczące Rafinerii Nafty Glimar S.A. w Gorlicach:
Ministerstwo Skarbu Państwa realizuje program rządowy "Strategia dla przemysłu naftowego w Polsce" zatwierdzony przez Rząd RP we wrześniu 2002 roku. W ramach tego Programu, w odniesieniu do Grupy Lotos S.A. (dawniej Rafineria Gdańska S.A.) zakłada się konsolidację w ramach Grupy Lotos S.A. Rafinerii Południowych, w tym Rafinerii Nafty Glimar S.A. w Gorlicach oraz Petrobaltic, jak również prywatyzację Grupy poprzez sprzedaż akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2005 roku. Minister Skarbu Państwa wystąpił z wnioskiem do Zarządu Grupy LOTOS o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Grupy Lotos, w terminie nie późniejszym niż na dzień 14 stycznia 2004 roku, z następującym porządkiem obrad:
- Podjęcie uchwał w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji zaoferowanych w subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru w całości, które zostaną pokryte wkładami niepieniężnymi w postaci: 6.375.600 akcji spółki Przedsiębiorstwa Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu Petrobaltic S.A., 6.002.870 akcji spółki Rafineria Czechowice S.A., 4.800.798 akcji spółki Rafineria Jasło S.A. oraz 9.520.000 akcji Rafinerii Glimar S.A.,
- Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Statucie Spółki,
w celu realizacji programu rządowego "Strategia dla Przemysłu Naftowego".
Nie jest rozważana zmiana strategii prywatyzacyjnej w stosunku do Grupy LOTOS.
Obecnie przerwane są prace związane z budową Hydrokompleksu spowodowane po części trudną sytuacją finansową Rafinerii Nafty Glimar S.A., ale także problemami firmy niemieckiej Lurgi - wykonawcy inwestycji. Dwie firmy spośród podwykonawców wycofały się z budowy, z uwagi na własne trudności finansowe. Zarówno Ministerstwo Skarbu Państwa jak i Nafta Polska podejmują starania w celu kontynuowania kluczowej dla Spółki inwestycji. W tym celu prowadzone są prace nad wypracowaniem przez Naftę Polska S.A., Grupę LOTOS S.A., Bank Przemysłowo Handlowy i Rafinerię Nafty Glimar S.A. porozumienia, w wyniku którego będzie mogło dojść do restrukturyzacji finansowej Spółki i dokończenia budowy Hydrokompleksu.
Ministerstwo Skarbu Państwa nie rozważa możliwości dokapitalizowania Rafinerii Nafty Glimar S.A., bowiem wymagałoby to zgody Komisji Unii Europejskiej, ponieważ dokapitalizowanie traktowane jest jako pomoc publiczna. Ponadto należy podkreślić, że Spółka Rafineria Nafty Glimar S.A. korzystała już z pomocy publicznej. Uratowanie Rafinerii będzie zależało od osiągnięcia wyżej wymienionego porozumienia w wyniku którego będzie mogło dojść do restrukturyzacji finansowej spółki.
Z poważaniem
MINISTER SKRBU PAŃSTWA
z up. PODSEKRETARZ STANU
Dariusz Marzec