Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Andrzeja Chronowskiego, złożone na 33. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 32):
Warszawa, 11.03.2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku
W nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora Andrzeja Chronowskiego, złożonego podczas 32 posiedzenia Senatu w dniu 6 lutego 2003 roku, przesłanego przy piśmie z dnia 10 lutego 2003 roku, znak LP/043/35/02/V, w sprawie kontraktowania świadczeń zdrowotnych przez Małopolską Regionalną Kasę Chorych, w tym z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:
- Sytuacja finansowa kas chorych w 2002 roku była wyjątkowa, gdyż kasy uzyskały w tym roku - jednorazowo - dodatkowe przychody wynikające ze zmiany w tym właśnie roku zasad ewidencjonowania wpływów ze składek na ubezpieczenie zdrowotne (przejście z ewidencji kasowej na memoriałową) oraz ze skumulowanego wyniku finansowego za lata poprzednie.
Mimo niezrealizowania planu przychodów ze składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2002 r. w sumie kasy miały nadzwyczajny dodatkowy przychód, który umożliwił im zwiększenie finansowania kosztów świadczeń zdrowotnych dla ubezpieczonych w stosunku do roku 2001. Taka sprzyjająca sytuacja nie powtórzy się już w 2003 roku.
Dodatkowo w 2003 roku kasy chorych przyjęły finansowanie dwóch procedur wysokospecjalistycznych oraz finansowanie ratownictwa medycznego.
- Z zebranych przez Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych informacji wynika, iż podpisywanie umów na świadczenia zdrowotne ze świadczeniodawcami - w obecnych trudnych warunkach przejściowych między systemem kas chorych a Narodowym Funduszem Zdrowia - przebiega w sposób zróżnicowany. W sześciu podstawowych rodzajach kontraktowanych świadczeń zdrowotnych (podstawowa opieka zdrowotna, specjalistyka ambulatoryjna, lecznictwo szpitalne, leczenie stomatologiczne, lecznictwo uzdrowiskowe i pomoc doraźna) 54,1% wartości podpisanych przez wszystkie kasy chorych umów obejmuje okres kwartalny, 6,2% obejmuje okres półroczny, pozostała część obejmuje okres roczny. Na tym tle Małopolska RKCh wyróżnia się tym, iż w jej przypadku zaledwie 5,7% wartości wszystkich podpisanych umów obejmuje okres kwartalny, pozostałe - okres roczny. Należy dodać, iż umowy kwartalne Małopolskiej RKCh dotyczyły podstawowej opieki zdrowotnej oraz pomocy doraźnej.
- Kwoty wszystkich zakontraktowanych świadczeń zdrowotnych przez kasy chorych osiągają - wg danych dotyczących początku lutego 2003 roku - 87,8% planowanych na pierwszy kwartał 2003 roku kosztów trzech niżej wymienionych typów świadczeń zdrowotnych. Poziom zakontraktowanych świadczeń w stosunku do planu pierwszego kwartału zmienia się dla poszczególnych typów świadczeń i tak: dla podstawowej opieki zdrowotnej osiąga on poziom 92,8%, dla specjalistyki ambulatoryjnej - 84,0%, dla lecznictwa szpitalnego - 87,0%.
Odpowiednie wielkości w przypadku Małopolskiej RKCh wynoszą: razem trzy typy świadczeń - 91,8%, podstawowa opieka zdrowotna - 96,1%, specjalistyka ambulatoryjna - 80,6%, lecznictwo szpitalne - 92,3%.
- Jednocześnie z informacji uzyskanych z Małopolskiej RKCh wynika, iż mając zatwierdzony plan finansowy na 2003 rok przy stawce składki na ubezpieczenie zdrowotne 7,75% i zrównoważone przychody z kosztami, Kasa zmuszona była do kontraktowania odpowiednio zmniejszonych ilości świadczeń. Obniżenie poziomu kontraktowania dotyczyło wszystkich świadczeniodawców, w tym SPZOZ im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Po zaistnieniu prawnych możliwości plan finansowy Małopolskiej RKCh na 2003 rok został skorygowany z tytułu wzrostu stawki składki na ubezpieczenie zdrowotne o 0,25%. W związku z powyższym w dniu 11 lutego br. Małopolska RKCh renegocjowała umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa zamkniętego z SPZOZ im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu zwiększając wartość kontraktu na 2003 rok przy akceptacji Dyrektora rzeczonego świadczeniodawcy.
Mając na uwadze problemy występujące w ochronie zdrowia w krótkim czasie pojąłem szereg decyzji zmierzających do poprawy sytuacji w dziedzinie przez Pana Senatora wskazanej. Podjęte zostały decyzje między innymi w sprawach dotyczących umów zawieranych przez kasy chorych ze świadczeniodawcami (rozszerzenie umów ze świadczeniodawcami na cały rok). Jednocześnie - by w możliwie najwyższym stopniu złagodzić transformację systemu 17-tu kas chorych w system oparty o Narodowy Fundusz Zdrowia, powołałem zespół do spraw wdrożenia Narodowego Funduszu Zdrowia.
Z upoważnienia
Ministra Zdrowia
Sekretarz Stanu
Ewa Kralkowska