Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Andrzeja Chronowskiego, złożone na 11. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 10):

Warszawa, dnia 8.04.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senat
u
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Andrzeja Chronowskiego na 11 posiedzeniu Senatu w dniu 7 marca 2002 r., przekazane przy piśmie z 13 marca 2002 r. (LP-043/96/02/V), w sprawie odpłatności za testy diagnostyczne do oznaczania glukozy we krwi, przesyłam informacje w tej sprawie.

Uprzejmie informuję, że Minister Zdrowia, zgodnie z ustawą z dnia 6 lutego 1997 r. (Dz.U. Nr 28 z późn. zm.) o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym określił w drodze rozporządzeń wykazy leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokość odpłatności za leki uzupełniające i wykaz chorób oraz wykaz leków i materiałów medycznych, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane bezpłatnie za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością. Nowe rozporządzenia w sprawie wykazów leków refundowanych zostały podpisane 26 marca 2002 r. (Dziennik Ustaw Nr 28) i wchodzą w życie 10 kwietnia 2002 r. Cukrzyca oraz leki i testy diagnostyczne stosowane w tej jednostce chorobowej zostały wpisane do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i materiałów medycznych (...). Wszystkie insuliny oraz strzykawki jednorazowego użytku, jak również testy diagnostyczne wymienione w załącznikach do cytowanego wyżej rozporządzenia pacjent będzie mógł nadal otrzymywać na dotychczasowych zasadach tj. bezpłatnie lub za opłatą ryczałtową do wysokości ustalonego limitu ceny.

Pragnę podkreślić, że Minister Zdrowia w ramach posiadanych uprawnień określa wykazy leków refundowanych w ramach środków finansowych przeznaczonych przez Kasy Chorych na dopłaty do leków.

Skutki finansowe nie mogą przekraczać planowanych środków na refundację. W związku z tym wszystkie propozycje zmian do wymienionych wykazów leków są poddawane wnikliwej analizie medycznej i ekonomicznej.

Ustosunkowując się do oświadczenia Pana Senatora dotyczącego obniżenia poziomu refundacji za testy diagnostyczne uprzejmie informuję, że wstępna propozycja zespołu opracowującego projekty wykazów leków refundowanych została podyktowana przeprowadzoną analizą wydatków ponoszonych przez Kasy Chorych na refundację insulin, doustnych leków p/cukrzycowych oraz testów diagnostycznych, która w roku 2001 stanowiła 15% kwoty przeznaczonej przez Kasy Chorych na dopłaty do leków refundowanych.

Na podstawie opinii specjalistów z zakresu endokrynologii i diabetologii, których zdaniem jedynie kontrolowanie cukrzycy typu I u kobiet w ciąży oraz dzieci i młodzieży wymaga przeprowadzania bardzo częstych oznaczeń poziomu glukozy we krwi, zaś samokontrola cukrzycy u chorych ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II przeprowadzana jest znacznie rzadziej, przygotowane zostały propozycje w zakresie zróżnicowania poziomu odpłatności za testy diagnostyczne do oznaczania poziomu glukozy we krwi.

Jednakże wprowadzenie zróżnicowanej odpłatności za testy diagnostyczne - innej dla grupy pacjentów leczonych insuliną i innej dla pacjentów leczonych doustnymi preparatami przeciwcukrzycowymi - możliwa będzie po przeprowadzeniu nowelizacji ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w zakresie delegacji dla Ministra Zdrowia będących podstawą do określenia wykazu leków refundowanych. Na mocy obecnie obowiązujących zapisów ustawowych, realizacja takich zamierzeń nie jest możliwa.

Mariusz Łapiński


Oświadczenie