Oświadczenie


Minister Infrastruktury przedstawił stanowisko w związku z oświadczeniem senator Czesławy Christowej, złożonym na 54. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54):

Warszawa, dnia 20.02.2004 r.

Pan
Prof. Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka znak BPS/OSK-043-30/04 z dnia 20 stycznia 2004 r., do którego dołączono oświadczenie Senator Czesław Christowej złożone podczas 54 posiedzenia Senat RP w dniu 14 stycznia 2004 r. pragnę przedstawić następujące stanowisko odnośnie udziału przedstawicieli największego polskiego armatora PP Polska Żegluga Morska w Szczecinie w pracach Zespołu Trójstronnego do Spraw Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego.

Po Walnym Zgromadzeniu Związku Armatorów Polskich, które odbyło się w dniu 28 marca 2003 r. PP Polska Żegluga Morska oraz Spółka "Żegluga Polska" S.A. podjęły decyzję o wystąpieniu ze Związku Armatorów Polskich. Decyzja ta została spowodowana brakiem możliwości porozumienia się PP PŻM ze Związkiem w sprawach dot. właściwej reprezentacji w pracach Zespołu Trójstronnego do Spraw Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego.

W związku z zaistniałą sytuacją Ministerstwo Infrastruktury, pismem z dnia 14 kwietnia 2003 r. skierowanym do Pana Dagmira Długosza, Podsekretarza Stanu w MGPiPS, sugerowało zmiany dot. §5 Regulaminu Zespołu Trójstronnego do Spraw Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego, ze względu na utratę reprezentatywności przez ZAP.

Zgodnie z §5 Regulaminu Stronę Pracodawców w Zespole reprezentuje 5 przedstawicieli wyznaczonych przez Związek Armatorów Polskich. Tak więc wystąpienie PP PŻM ze Związku Armatorów Polskich, w myśl ww. §5 Regulaminu Zespołu, jednocześnie pozbawiło przedsiębiorstwo reprezentacji na forum Zespołu.

Jednocześnie z dniem 22 lipca 2003 r. został zawiązany Związek Polskich Armatorów i Przedsiębiorców Morskich z siedzibą w Szczecinie, którego członkiem jest PP Polska Żegluga Morska. Ww. związek domaga się swojej reprezentacji w Zespole Trójstronnym do Spraw Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego.

Jednocześnie w myśl postanowień §6 Regulaminu istnieje możliwość zaproszenia przez Stronę Pracodawców jako obserwatorów przedstawicieli innych organizacji związkowych działających w sektorze do prac Zespołu, m.in. przedstawicieli Związku Polskich Armatorów i Przedsiębiorców Morskich.

W związku z powyższym Prezes ZAP Pan Paweł Porzycki w piśmie z dnia 6 lutego 2004 r. skierowanym do Dyrektora Naczelnego PZM Pana Pawła Brzezickiego, poinformował o możliwości zaproszenia tego armatora do współpracy w ramach praw przysługujących Stronie Pracodawców, pod warunkiem skierowania odpowiedniego wniosku do Zarządu ZAP.

Ze swej strony pragnę wyrazić pogląd, że atmosfera jaka wytworzyła się wokół reprezentacji Strony Pracodawców nie wpływa korzystnie na dialog społeczny, co więcej, utrudnia pracę Zespołu. Sądzę, że kluczem do rozwiązania tego problemu jest porozumienie po Stronie Pracodawców.

Z poważaniem

Z upoważnienia

Ministra Infrastruktury

Witold Górski

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie