Minister Finansów przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Władysława Bułki, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):
Warszawa, 22 grudnia 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka z dnia 7 grudnia 2004 r., nr BPS/DSK-043-556/04, przy którym załączono tekst oświadczenia Senatora Władysława Bułki złożonego na 73. posiedzeniu Senatu w dniu 3 grudnia 2004 r., dotyczące funkcjonowania Urzędu Celnego w Cieszynie uprzejmie informuję, co następuje.
Opracowując model struktury organizacyjnej Służby Celnej na 1 maja 2004 r. przyjęto założenie, iż po upływie kilku miesięcy od czasu akcesji Polski do Unii Europejskiej zostanie dokonana analiza funkcjonowania zewnętrznych komórek organizacyjnych administracji celnej w zakresie obciążenia pracą i kosztów utrzymania. W konsekwencji we wrześniu br. Szef Służby Celnej powołał Zespół, który opierając się na ustalonych kryteriach przedstawił propozycje likwidacji niektórych oddziałów i urzędów celnych.
Wzięte pod uwagę kryteria odnoszą się do:
- ilości zgłoszeń celnych,
- obsady kadrowej,
- posiadanej infrastruktury,
- kosztów utrzymania jednostek,
- odległości do najbliższej jednostki mogącej przejąć zdania,
- zadań z zakresu podatku akcyzowego oraz szczególnego nadzoru podatkowego,
- ilości zarejestrowanych podatników podatku akcyzowego,
- zadań w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej.
Analiza skali i kierunków wymiany handlowej z zagranicą wskazuje na spadek ilości odpraw celnych towarów spoza krajów unijnych, w związku z czym obciążenie pracą funkcjonariuszy celnych z tytułu obsługi zgłoszeń celnych uległo po 1 maja 2004 r. znacznemu zmniejszeniu. Jednocześnie wzrasta bardzo znaczenie, a co za tym idzie, obciążenie pracą wynikające z realizacji zadań w zakresie podatku akcyzowego oraz innych zadań nałożonych na Służbę Celną ustawą z dnia 27 czerwca 2003 roku o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U. Nr 137, poz. 1302). Realizacja tych zadań pociąga za sobą konieczność zmian struktury organizacyjnej Służby Celnej wynikających również z geograficznego rozmieszczenia podmiotów gospodarczych, z którymi związane są nowe zadania Służby Celnej. W związku z powyższym zachodzi potrzeba wypracowania optymalnych rozwiązań zapewniających racjonalne rozmieszczenie komórek organizacyjnych Służby Celnej, a tym samym kompleksową obsługę przedsiębiorców.
Jednym z urzędów, który został rekomendowany do likwidacji jest Urząd Celny w Cieszynie. Za jego rekomendowaniem do likwidacji przemawiał przede wszystkim mały zakres wykonywanych zadań akcyzowych oraz liczba zgłoszeń celnych realizowanych przez podległe temu urzędowi oddziały celne. Jednocześnie mając na uwadze problemy związane z alokacją kadr i zmianami w strukturze organizacyjnej, w dniu 8 grudnia br. Szef Służby Celnej spotkał się z funkcjonariuszami pełniącymi służbę w Urzędzie Celnym w Cieszynie. W trakcie spotkania przedstawił stanowisko w sprawach nurtujących środowisko celników odpowiadając na liczne pytania zainteresowanych.
Po dokonaniu powtórnej analizy wszystkich argumentów przedstawionych przez parlamentarzystów, przedstawicieli środowisk gospodarczych i związkowych Ziemi Cieszyńskiej Minister Finansów podjął decyzję o nielikwidowaniu z dniem 1 stycznia 2005 r. Urzędu Celnego w Cieszynie. Decyzja ta znalazła swój wyraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie utworzenia izb celnych i urzędów celnych oraz określenia ich siedzib.
Pragnę jednocześnie zaznaczyć, iż prace nad docelową strukturą administracji celnej będą w dalszym ciągu kontynuowane. Ich wyniki mogą w przyszłości dotyczyć Urzędu Celnego w Cieszynie.
Przekazując powyższe informacje o kierunkach działań podejmowanych przez służbę Celną wyrażam przekonanie, że spotkają się one ze zrozumieniem Pana Marszałka i Pana Senatora.
Pozostaję z szacunkiem
Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW
PODSEKRETARZ STANU
Wiesław Czyżowicz