Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Borkowskiego, złożonym na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 40), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Warszawa, 07.07. 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Po zapoznaniu się z oświadczeniem Pana Senatora Krzysztofa Borkowskiego złożonym na 42. posiedzeniu Senatu RP w dniu 12 czerwca 2003 roku, a przesłanym mi pismem nr BPS/DSK-043-273/03 z dnia 17 czerwca 2003 roku uprzejmie informuję, że jednym z zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest zbudowanie i prowadzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (ang. IACS). W tym też celu zorganizowano 315 biur powiatowych. Rekrutacja do tych biur trwała do końca grudnia 2002 r. Uwzględniając wielkość powiatu zatrudniono w biurach powiatowych od 5 do 15 pracowników, w tym: kierownika, zastępcę kierownika, informatyka, geodetę, pracowników IRZ oraz pracownika ds. organizacyjnych. Średnie zatrudnienie w biurze powiatowym wyniosło 7,7 osoby.

Chciałbym podkreślić, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kierując się, przede wszystkim potrzebą terminowego zakończenia procesu budowy systemu IACS oraz możliwie jak najlepszym przygotowaniem rolników - przyszłych beneficjentów systemu IACS do korzystania ze środków unijnych tak ciężko wynegocjowanych w Kopenhadze, nie przewiduje, w obecnej sytuacji, zmian w strukturze organizacyjnej jednostek terenowych ARiMR.

Ponadto, resort rolnictwa stoi na stanowisku, iż w pierwszych latach po akcesji pomoc i wsparcie kierowane do rolników, przyszłych beneficjentów systemu IACS, ze strony administracji centralnej i lokalnej winny być szczególnie szerokie. Temu celowi ma służyć między innymi szeroko zakrojona i zaplanowana na IV kwartał bieżącego roku i I kwartał 2004 roku kampania informacyjno-szkoleniowa dla rolników.

Kilka najniższych lat, w czasie których będzie funkcjonować Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli pozwoli polskim rolnikom na zdobycie doświadczenia w posługiwaniu się procedurami uzyskiwania pomocy ze środków Wspólnej Polityki Rolnej. Ten czas pozwoli również na zdobycie przez ARiMR doświadczenia w administrowaniu systemem IACS. Analiza między innymi tych aspektów funkcjonowania systemu IACS w Polsce może wskazać kierunki poszukiwania ewentualnych oszczędności przy obsłudze i pozyskiwaniu wniosków pomocowych.

Uprzejmie informuję, że każda decyzja, jaka zostanie podjęta w poruszanej przez Pana Senatora sprawie, będzie poprzedzona dogłębną analizą stanu istniejącego, możliwości finansowych budżetu państwa oraz wymogami proceduralnymi, jakie stawia przez ARiMR legislacja unijna w celu uzyskania akredytacji jako agencja płatnicza.

Z poważaniem

MINISTER

Wojciech Olejniczak


Oświadczenie